1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Amulet

Konu, 'ABCÇ Sözlük' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  AMULET (İngilizce) : Kötülükleri uzaklaştırdığına[​IMG] uğur getirdiğine[​IMG] hastalıkları iyileştirdiğine ve özel güçlere sahip olduğuna inanılan [​IMG] doğal ya da insan eliyle yapılmış nesne; bir tür nazarlık ya da muska. Üstte taşınabildiği gibi çeşitli yerlerde de saklanabilir. Değerli taşlar[​IMG] :):):):)ller[​IMG] hayvan dişleri ve pençeleri gibi pek çok nesne amulet olarak kullanılmıştır. Amuletin kökeni Eski Mısır'a dayanır. Mısırllar kendilerini kötü günlerden[​IMG] düşmanlardan ve tehlikelerden korumak için SKARABE[​IMG] engerek başı[​IMG] sembolik gözler ve KARTUŞ gibi amuletler kullanmıştır. Pek çok uygarlıkta da hematit[​IMG] yeşim[​IMG] ametis[​IMG] LAPİS LAZULİ ve kantaşı gibi taşların kendilerine özgü koruyucu güçleri olduğuna inanılmıştır.Bir inanışa göre mercen[​IMG] şeytanın evlerdeki kötü etkisini uzaklaştırma gücüne sahiptir. Hristiyanlıkta encolpia denen amulet [​IMG] haçlar[​IMG] aziz kemikleri vb. Dinle ilgili RÖLİK' lerdir. Boyna asılarak taşınanlar periapta[​IMG] ikiye katlanabilenler pyctacium adını alır.[sanat terimleri sözlüğü)
   
 2. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Ateizm

  TanrıTanımazcılık tanrı veya tanrıların varolmadığını kabul eden ve dinsel öğretiyi kabul etmeyen felsefi görüş.
   
 3. yosun

  yosun Süper Yönetici

  aMadE

  YApmaya hazıR....
   
 4. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Avam

  İlimsiz[​IMG] sıradan kimse
   
 5. yosun

  yosun Süper Yönetici

  abandone

  Genellikle yumrukoyununda dövüşemeyecek duruma gelen sporcunun karşılaşmayı bırakması.
   
 6. yosun

  yosun Süper Yönetici

  abandırmsk

  Yüz üstü çökertmek.
   
 7. yosun

  yosun Süper Yönetici

  abacı

  Abadan giyecek şeyler yapan ya da satan kimse.
   
 8. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Asesbaşı

  Yeniçeri Ocağı'nı meydana getiren ortalardan yirmi sekizinci ortanın çorbacısının adıydı.


  Asesbaşı "polis müdürü" demek olduğundan[​IMG] ocaktaki resmi ve askeri görevinden başka şehrin asayişiyle de ilgiliydi. Asesbaşı[​IMG] başına yeşil çuhadan çatal kalafat[​IMG] arkasına zağra yakalı ve yeşil kablı divan kürkü[​IMG] bacağına ak çakşır[​IMG] ayağına da sarı yemeni giyerdi.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş