1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ampulü Edison Nasıl Buldu ?

Konu, 'Liseler ve İlköğretim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Ampul şimdiye kadar bulunan buluşların en önemlilerinden birisidir. Thomas Edison tarafından icat edilen ampul hayatımızın bir çok alanında bize fayda sağlıyor.

  Thomas edison tarafından bulunan Ampul hakkında kısa bilgilere geçelim. 1879 Senesinde elektrik ile ışık yayan ampulu bulan edison daha sonra kömürleştirilmiş iplikten flamanlarla deneyler yaptıktan sonra son olarak karbonlaştırılmış kağıt flamandan ampul yapmaya karar verdi. Bu arada Flaman, Ampul içindeki sıcağa dayanıklı ince uzun ve direnci fazla olan bir tele deniyordu. 1880 senesinde ev ortamında tehlikesiz bir şekilde insanlara ve ortama zarar vermeyecek ampul üretti. Ürettiği bu ampulleri 2,5 dolardan satarak ününe ün katmaya başladı. Bu ün dünyaya nam saldığı zamanlarda başka bir bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da ampul üzerinde çalışmalar yapmaya başladı ve cam içerisine konulmuş flamanlı ampuller üretmeye başladı. Ampul içerisindeki havayıda alan Swan flamanların tükenmesininde önüne geçti. Daha sonradan ampul üretimine geçen Swan , Thomas edison ile güçlerini birleştirdi. Bir şirket çatısı altında buluşan iki bilim adamı şirketlerine Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi adlarını verdi.

  1883′de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayınlamasını buldu. 1883′te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

  [​IMG]
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Sadece telif hakkı ile dünyada aç insan kalmaz :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş