1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Amasya Genelgesi ne zaman hazırlanmıştır

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında seyithan tarafından paylaşıldı.

 1. s

  seyithan Yeni Üye

  Amasya Genelgesi Tarihi nedir hakkında bilgiler
  Amasya genelgesi bildirisi nedir
  Amasya Genelgesi ne zaman hazırlanmıştır


  Amasya Genelgesi Tarihi

  Amasya Genelgesi Mustafa Kemal tarafından yaveri Cevat Abbas Bey'e 21-22 Haziran 1919 gecesi Amasya'da dikte edilmiştir.

  Mustafa Kemal tarafından Cevat Abbas Bey e dikte edilen temel esaslar şunlardır:[*]Vatanın bütünlüğü milletin bağımsızlığı tehlikededir.[*]İstanbul hükümeti aldığı sorumluluğun gereğini yerine getirememektedir. Bu durum milletimizi yok olmuş gösteriyor.[*]Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.[*]Milletin içinde bulunduğu durum ve şartların gereğini yerine getirmek ve haklarını gür sesle cihana duyurmak için, her türlü baskı ve kontrolden uzak milli bir heyetin varlığı zaruridir.[*]Anadolu nun her bakımdan en güvenilir yeri olan Sivas ta hemen milli bir kongre toplanması kararlaştırılmıştır.[*]Bunun için bütün illerin her sancağından milletin güvenini kazanmış üç temsilcinin mümkün olan en kısa zamanda yetişmek üzere yola çıkılması gerekmektedir.[*]Her ihtimale karşı bu mesele milli bir sır olarak tutulmalı ve temsilciler gereğinde yolculuklarını kendilerini tanıtmadan yapmalıdırlar.[*]Doğu illeri adına 10 Temmuz da Erzurum da bir kongre toplanacaktır. O tarihe kadar öteki illerin temsilcileri de Sivas a gelebilirlerse Erzurum Kongresi'nin üyeleri de Sivas genel kongresine katılmak üzere hareket ederler.
   
 2. c

  canay Yeni Üye

  Amasya tamimi genelgesinin kurtuluş savaşındaki önemine özellikle egilmek gerekiyor.
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  Amasya Genelgesi Milli Mücadelenin önemli dönüm noktasıdır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş