1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Altının gerçek olduğu nasıl anlaşılır?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Altın madenin bulunması ile birlikte bu güne dek hep sahte altın mı gerçek altın mı diye altının gerçekliğine dair çeşitli testler yapılmıştır. Filmlerde altın parayı ısıran, kuyumcularda altın yüzüğünün sağına soluna bakanlar, peki altın tozu nasıl anlaşılır?

  Öncelikle madencilerin bulduğu altın tozunu inceleyelim, burada yapılacak işlem gayet kolay bulunan bu toz veya kül küçük bir potaya koyup eritilebilir. Şayet bir maden ise ısıyla eriyecektir ve zerrecikler şeklinde yavaş yavaş toplanacaktır pota içerisinde.. Ardından pota içinden soğumadan bir demir parçası ile hafifçe bastırıp biraz geniş yüzey oluşturunuz ve incelmesini sağlayınız kütlenin sonra bir maşa yardımı ile potadan alınız. Seyreltilmiş bu (su + sülfirik asit) sülfirik asit içine bıraktığınızda altın veya gümüş ise zaten kendi rengini alacaktır biraz mat bir halde ama.. Şayet göz aşinalığınız varsa yani ustaysanız altının ayarını bile az bir sapma ile tahmin edersiniz.
  Altın.jpg
  Altın ve gümüş işinde dolandırıcılık yüksek seviyede olduğundan hazır altın veya gümüş alım satımlarını için işin ehli ve kuyumcuları tercih ediniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş