1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ali Püsküllüoğlu Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

 1. R

  Rabba Bölüm Yöneticisi

  Ali Püsküllüoğlu 1 Ocak 1935 yılında Adana- Kadirli’de doğmuştur. Ailesi çifçilikle geçimini sağlamaktadır. İlkokul ve ortaokulu Kadirli de okurken lise öğrenimini Mersin’de tamamlamıştır. Sağlık sorunları baş gösterince öğrenim hayatını yarıda keserek çalışmaya başlamıştır. Sinema biletçiliği, gazete satıcılığı, çiftçilik, avukat yazmanlığı, redaktörlük, gazetecilik, yayımcılık gibi işlerde çalışmıştır.
  [​IMG]
  İstanbul’da Çevre Yayın evini kuran Ali Püsküllüoğlu Karacaoğlan gazetesini çıkarmıştır. 1960- 1983 yılları arasında Türk Dil Kurumu’nda yayın ve tanıtma kolu uzmanı olarak çalışmıştır. 1983’tekuruma el konulduğu için çalışmalarına son vermek zorunda kalmıştır. Sonra Ankara’ya giderek çalışmalarına devam etmeye başlamıştır. Ankara’da radyo programlarında Kitap Saati, Arı Dile Doğru, Ana Dilimiz, Öz Dilimiz programlarını hazırlayıp sunarak birçok kişinin hayranlığını kazanmıştır. Atatürk’ün Söylevi’ni ilk kez günümüz diline aktararak sunanlar arasında yer alıyor olması da Türk toplumundaki önemini sizlere kanıtlamaktadır.

  Dil Derneği ve Edebiyatçılar Derneği kurucuları arasında yer almaktadır. Sağlık sorunlarının ilerlemesi ile 24 Haziran 2008 yılında ölmüştür.

  Şiir Kitapları:

  1955- Pembe Beyaz

  1956- Aydınlık İçinde

  1958- Karanfilli Saksı

  1962- Uzun Atlar Denizi

  1965- Sırtımızda Kızgın Güneş

  1976- Unutma Onları

  1978- Yaz Ve Yağmur

  1983- Gül Sevgili Yurdum

  1950- 1997- Babadat ( Toplu Şiirler)
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş