1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Aleviler Ramazan'da Oruç Tutar mı?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdullah Bin Murat tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Bin Murat Yeni Üye

  Alevilerin diğer mezheplere göre uygulamaları farklıdır, Ramazan ayı bilindiği gibi İslam alemi için çok ehemmiyet gösterilen bir ay olarak övülmüş bir aydır. Ramazan ayında inanarak, hakka ibadet etmek amacıyla tutulan oruçlar her zaman insana sevap kazandırır. Alevi inanç ve geleneğinde Ramazan orucundan ziyade Muharrem ayı orucu ve Hızır orucu tutulur.

  Alevi inancına göre Ramazan ayında orucun süresinin 3 gün olduğu yönünde bir yorum vardır. Ramazan ayı süresince dolunayı görmek ne kadarlık bir zamana tekamül ederse Alevilerde ramazanda o kadar süre oruç tutulması gerektiğine inanırlar.

  Ramazan ayında dolunayın görülme süresi 3 gün olduğu için Alevilerde Ramazan ayında 3 gün oruç tutulması gerektiği hakkında görüşleri vardır.


  Hemen hemen bütün inançlarda oruç ibadeti vardır. Alevi inancında da oruç ibadeti vardır Aleviler bir ibadet biçimi olarak oruç tutarlar. 10 Ekim 680 de Hz. Ali'nin oğlu ve Hz. Muhammet'in sav. torunu olan Hz. Hüseyin ve sevenleri (toplam 72 kişi) Kerbela'da acımasız bir şekilde katledildiler. Aleviler bu acı olayı kınamak için, her yıl Muharrem Ayının onuncu gününden başlamak üzere, 12 gün oruç tutarak yas tutarlar. Aleviler Muharrem orucu ile Hz. Hüseyin`in şahsında Ehlibeyte bağlılıklarını dile getirirler ve ayni zamanda zalimin zulmünü lanetlerler .
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Benim bildiğim Alevi arkadaşlarım Ramazan da oruç tutar 5 vakitte Namaz kılar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş