1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Alerjik Nezle Nedir ? , Nasıl tedavi Edilir ?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Alerjik Nezle Tedavisi Hakkında Bilgiler ,
  Alerjik Nezle Tedavisi Nasıl Yapılır ? ,

  Alerjiye neden olan maddelerin (alerjen) burun mukozasına temas etmesi sonrasında ortaya çıkan ve akıntı, burun ve gözlerde kaşıntı, hapşırma, boğaz kaşıntısı gibi şikayetlere seyreden rahatsızlığa alerjik nezle adı verilmektedir.

  [​IMG]

  Alerjik Nezle Tedavisi

  Alerjik nezle tedavisinde kullanılan pek çok ilaç vardır. Hemen söyleyelim ki, bazı ilaçlar özellikle de kortizon hap ve iğneleri hastalık belirtilerini çok kısa sürede bıçak gibi keserler, fakat maalesef hem ciddi yan etkilere neden olabilirler ve hem de etkileri kalıcı değildir, yani ilacı bıraktıktan bir süre sonra tüm belirtiler tekrar ortaya çıkar. Sprey şeklinde kortizon gibi ilaçlar ise, ancak uzun zaman düzenli kullanıldıklarında etkili olurlar ve bırakıldıklarında da belirtiler tekrarlar. Antihistaminik ilaçlar ise günü birlik etkili olmaları yanında, hastaları en çok rahatsız eden burun tıkanıklığına da bir yararları yoktur.

  Alerjik nezle belirtilerinden (burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, hapşırma...) sorumlu olan esas aracı madde histamindir. Antihistaminik ilaçlar, histaminin etkisini ortadan kaldırarak etkili olurlar. Alerjik nezle tedavisinde en çok kullanılan ilaçlar olan antihistaminikler, ağız yoluyla ya da buruna sprey şeklinde uygulanabilirler. Günümüzde, alerjik nezle tedavisinde en çok baş vurulan antihistaminilaçlardır. Bunların çoğunun tedavi dozlarında, merkezi sinir sistemine ait yan etkileri olmadığı gibi daha pek çok başka olumlu farmakolojik özellikleri de vardır.
   
 2. a

  angel Yeni Üye

  KIş nedeniyle soğumaya başlayan hava nedeniyle alerjisi olan olsun olmayan olsun mutlaka grip yada nezle olabiliyor alerjisi olanlar için bu süreç biraz daha zor geçebiliyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş