1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Alerji Testleri

Konu, 'Her şeyin Başı Sağlık' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Alerji testi günümüzde çok yaygınlaştı ve başarılı oldu. Bununla birlikte alerji testi yapan hastaneler çogaldı. Sizlere Allerji hakkında bilgiler vermek istiyorum

  [​IMG]

  Alerji testi ile belli maddelere karşı aşırı bir duyarlılık olduğu kanıtlanır. En yaygın alerjenler eriyik olarak doktorunuzda hazır bulunmaktadır. Doktor asistanı her alerjenden bir damla önkollarınızın üzerine sürer. Bundan sonra küçük bir neşteri (küçük bir iğne) damlanın arasından cilt tabakasının üstüne batırır. Bu acıtmaz, ancak alerjeni cilde sokmak için yeterlidir. Şimdi, cilt üzerinde bir tepkinin görülmesi için 20 dakika beklemek zorundasınız. Eriyiklerin birbirlerine karışmaması için sakince oturmanız önemlidir. Tepki verilen maddelerde bekleme süresinden sonra bir kızarıklık veya ısırgan otu ile temasta olduğu gibi bir kaşıntı görülür. Kızarıklık veya kaşıntı ne kadar büyükse, alerjene karşı duyarlılık o kadar daha açık bir şekilde belirgindir. Bu sonuç bundan sonraki tedavi için belirleyicidir.

  Allerji varlığı ortaya koyan testlerdir. Diğer bir deyişle mevcut hastalığın allerjik bir nedeni varsa onu belirleyen testlerdir. Allerji biliminde allerji testlerinin yeri ve önemi büyüktür.

  ALLERJİ TESTLERİ HANGİ HASTALIKLARDA YAPILIR?

  Solunum yolu allerjileri (allerjik nezle ve astım)

  Gıda allerjileri

  Arı allerjileri

  İlaç allerjileri (bazılarında)

  Deri allerjileri (ürtiker ve anjioödem)

  Egzamalar (kontakt dermatit ve atopik dermatit)

  AYRICA;

  Tekrarlayan veya uzun süre devam eden SİNÜZİT, ÖKSÜRÜK, ORTA KULAK İLTİHABI ya da KONJUNKTİVİT (gözlerde kızarıklık ve kaşıntı hali) gibi durumlarda da yapılmasında fayda vardır.


  UYGULANAN TESTİN HASTAYA FAYDALI OLMASI İÇİN;

  En uygun test materyali belirlenmeli

  Test doğru, yani tekniğine uygun olarak uygulanmalı

  Elde edilen sonuçlar doğru yorumlanmalıdır.

  Hatalı uygulanmış veya yanlış yorumlanmış allerji testleri, gereksiz tedavilere ya da maddi kayıplara neden olmaktadır.

  Bu testlerin yapılmasına, allerji konusunda uzman (yani Allerji ve/veya Klinik İmmünoloji ihtisası olan) hekimler tarafından karar verilmeli ve uygulanmalıdır.

  ANCAK, [maalesef] allerji ve klinik immünoloji uzmanı olmadığı halde test maddeleri satın alıp allerji testlerini uygulamaya çalışanlara rastlanmaktadır.


  1. PRİCK TEST (EPİDERMAL TEST)

  En sık uygulanan allerji testidir. Hastaya ağrı ya da acı vermeyen, kısa sürede neticelenen bir testtir. Allerjik rinit (allerjik nezle), allerjik astım, ürtiker (kurdeşen ya da dabaz), gıda allerjisi, arı allerjisi gibi hastalıklarda uygulanır. Genellikle kolun iç kısmına yapılır. Allerjen içeren sıvı test materyali deriye damlatılır. Derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak allerjenin deriye sızması ve buradaki “allerji hücreleri” ile birleşmesi sağlanır. Bu uygulama “lancet” adı verilen steril ve tek kullanımlık ucu sivri materyallerle yapılır. Test uygulandıktan sonra 10-15 dakika beklenir ve takiben elde edilen deri cevapları değerlendirilir.

  Bazı ilaçlar testin hatalı sonuçlar vermesine neden olur:

  a. Antihistaminler yani allerji tedavisinde kullanılan ilaçlar

  b. Gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar

  c. Bazı öksürük şurupları

  d. Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar

  e. Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar.

  Bu nedenle;

  Kullanmakta olduğunuz ilaçlar, test planlama aşamasında doktorunuz tarafından size sorulacaktır. HALEN ya da YAKIN ZAMANDA kullanmış olduğunuz TÜM İLAÇLARI doktorunuza bildiriniz.

  Allerji testi planlanıp randevunuz verildikten sonra, herhangi bir ilaç kullanmanız gerekirse, lütfen bu ilacın yapılacak olan testlere etkisinin olup olmadığını doktorunuza danışınız.

  KALP, ŞEKER HASTALIĞI ya da YÜKSEK TANSİYON gibi nedenlerle kullanmakta olduğunuz HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN İLAÇLARINIZI allerji testini etkiler kaygısıyla KENDİ KENDİNİZE KESMEYİNİZ.


  2. İNTRADERMAL TEST
  Uygulama amacı ve genel prensipler Prick test ile aynıdır.

  Ancak uygulama yöntemi ve kullanılan allerjenler farklıdır. Kapalı steril şişelerdeki allerjenler, çok ince uçlu bir enjektör (iğne) ile derinin biraz daha derin kısmına çok küçük miktarlarda enjekte edilir.

  Test sonuçları 15-20 dakika beklendikten sonra değerlendirilir.  3. YAMA TESTİ (PATCH test)
  Bu test öncekilerinden farklı amaçlarla yapılır ve daha uzun sürede değerlendirilir.

  Temas egzaması (kontakt dermatit) olan hastalarda, egzamaya neden olan maddeleri belirlemek amacıyla uygulanır.

  Yama testi sonuçları 48 - 72 saat sonra değerlendirilir. Bu süre içinde test materyali yerinden çıkartılmamalı ve ıslatılmamalıdır.

  4. KANDA YAPILAN TESTLER
  Değişik nedenlerle allerji deri testlerinin uygulanamadığı ya da deri test sonuçlarının çelişkili olduğu durumlarda kan örneği alınarak yapılan testlerdir.

  Bu tür testler için aç karnına kan örneği verilmelidir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Nursena

  Nursena Admin

  Çiceklere karşı alerjim var bir arkadaşımda yumurta yiyince her yeri kabariyor onunda yumurtaya karşı alerjisi var. Alerji testi yaptırmasını söyledim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş