1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Alarm! Atmosferde ozon deliği rekor boyuta ulaştı

Konu, 'Doğa Bilimleri' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Ozon tabakasındaki delik 27[​IMG]2 milyon kilometre kareyi aşarak yıllık en geniş boyutuna ulaştı.

  NASA'nın Aura üzerinde bulunan Ozon Gözleme Aygıtı (OMI)'nin 21-30 Eylül tarihleri arasında yaptığı ölçümlere göre[​IMG] ozon deliğinin 27 milyon kilometreyi geçtiği saptandı. NASA'nın atmosferik bilimcisi Paul Newman[​IMG] bu genişliğin orta derecede olduğunun dikkate alınmasını istedi. Bu yılın ozon deliği kayıtlarda 5. büyük delik olurken[​IMG] tüketilen ozon maddesinin miktarı ise 2000 yılındaki en yüksek seviyeden yüzde 3[​IMG]8 oranında azaldı.
  Bugüne kadar görülen en büyük ozon deliği 2006 yılındaki kayıtlara göre[​IMG] 27[​IMG]4 milyon kilometre kareydi. Antarktika üzerindeki ozon tabakasında her yıl beliren boşluk[​IMG] normalde yaklaşık Kuzey Amerika boyutlarına kadar genişliyor. Ozon deliği[​IMG] eylül sonu ya da ekim başında en büyük haline ulaşıyor. Bu tarihten sonra deliğin alanı azalarak Güney Afrika[​IMG] Güney Amerika[​IMG] Avustralya ve Yeni Zelanda'nın da içinde yer aldığı güney orta enlemlere doğru yayılıyor. UV radyasyonundaki artış sonucunda bu bölgeler bitki ve hayvan türlerini etkilediği gibi insan sağlığını da potansiyel olarak etkiliyor.
   
 2. Nursena

  Nursena Admin

  Bu bilgileri verdiginiz icin tesekkurler....
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş