1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Akvaryumda Balık Nasıl Bakılır?

Konu, 'Akvaryum' kısmında Yalnız Kalpler tarafından paylaşıldı.

 1. Y

  Yalnız Kalpler Misafir

  Akvaryumda balık bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli etken balık cinsine göre yeterli büyüklükte bir akvaryum almaktan geçmektedir ve hiçbir balık kavanozlarda beslenmemelidir.

  Balıklar çevresel değişimlerden çok etkilendikleri için balıkların bakımına dikkat edilmelidir. Balıkların bakımına dikkat etmek onların ömürlerini uzatacaktır.
  Balıklara günde iki veya üç kez birkaç dakika içinde bitirebilecekleri kadar yem verilmelidir. Fazla yemlemek hem balıklar için sağlıksızdır, hem de akvaryum kirliliği ve yosunlanmasına yol açar.
  Akvaryum için alacağınız filtre motor sistemi akvaryuma uygun özelliklerde olmalı, ısısı daima aynı düzeyde tutulmalıdır. Balıklar ısı değişikliklerinden olumsuz etkilendiklerinden dolayı ortama, oksijen ve doğal yem özelliği sağlayan canlı bitkiler konma asla ihmal edilmemelidir.

  Balıklarda paraziti önlemek için düzenli olarak ilaçlama yapmak da dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı olarak bilinmektedir. Balıkları hastalıklardan korumak için tuzlama yapılmalıdır. Alacağınız bütün balıkları aynı yerden almaya özen göstermelisiniz. Akvaryumunuzdaki biriken artık maddeleri atmak ve eksilen minerallerin tamamlamak açısından 1/3 oranındaki düzenli su değişimleri yapmanız gerekmektedir. Bunu bir akvaryum hortumu aracılığıyla akvaryum suyunun 1/3'ünü boşaltıp, yerine dolduracağınız, temiz bir kapta üzeri açık dinlenmiş su ekleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca balık sağlığını tehdit eden klor ve ağır metalleri etkisizleştirmek için iyi bir su hazırlayıcı preparat eklemeyi de ihmal etmemeniz gerekmektedir.

  Büyük akvaryumlarda düzenli su değişimleri ayda bir olacak şekilde de yapılabilir. Önemli olan, su değişimlerini periyodik şekilde gerçekleştirmekten geçmektedir.
   
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Evet cok guzel ve ince bilgiler, bazi insanlarin yaptigi hatalar arasinda ayni anda cok yem vermektir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş