1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Akraba Evliliği Hastalıkları Nelerdir?

Konu, 'Diğer Sağlık Alanları' kısmında zencimelek tarafından paylaşıldı.

 1. z

  zencimelek Yeni Üye

  Akrabasıyla Evli olanların yakalandıgı Hastalıklar,
  Akraba Evliliği Hastalıkları Nelerdir?
  Akraba Evliliği ne gibi sorun yaşatır?

  Akraba Evliliği Hastalıkları

  Akraba evliliklerinde neden olduğu hastalıkların başında; (fenilketonüri)zekâ geriliği, Parkinson, Akdeniz Anemisi, Alzeimer, Huntington hastalığı ve nöron ölümüdür.
  Özürlü doğan bebekler ile ölü doğan bebekler de bu örnekler arasına girmektedir

  Akraba evliliklerinde, hem annenin hem de babanın aynı bozuk geni taşıma ihtimali daha yüksek olduğu için, çocuğun da hasta doğma ihtimali artmaktadır. Buyüzden, düşük ve ölü doğum ihtimali de artmaktadır. Ailede genetik dağılım yapısı, erkek ve kız kardeşlerde, genellikle genlerin yarısı birbirinin aynı olmaktadır. Gen benzerliklerinin oranları, akrabalık uzaklaştıkça küçülür ve torunlar, büyük anneve babalarının dörtte bir genine sahiptir. Kuzan ve yeğenlerinin genleri ise, yüksek çoğunlukta amca ve halalarının, dayı ve teyzelerinin dörtte bir genine eşit olmaktadır. Akrabalık seviyesi uzadıkça bu oran, kardeş çocuklarında olduğu gibi sekizde birine kadar düşmektedir.
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  zekâ geriliği, Parkinson, Akdeniz Anemisi, Alzeimer, Huntington hastalığı ve nöron ölümüdür. bu hastalık gibi bir çok...
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Eski zamanlarda bir çok akraba evliligi olmuş birşey olmamışta bu modern tıp denilen zamandamı zararlar olmaya başlamış? Bu oranlar yüzde kaçtır bunu açıklarmısınız? Amca çocuklar evlenince 1000 denekten kaçında bu risk görülmüş?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş