1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Akira Yoshizawa Kimdir?

Konu, 'ABCÇ Sözlük' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Akira Yoshizawa Kimdir
  Akira Yoshizawa hakkında bilgi
  Akira Yoshizawa biography


  Akira Yoshizawa 14 Mart 1911 tarihinde Japonya'da doğmuştur. Kağıt katlama sanatı olan origamiyi bütün Japonlar gibi geleneklerinin bir parçası olarak tanıdı. Tokyo'da bir fabrikada çalışırken boş zamanlarını da origamiye ayıran Yoshizawa 1937 yılında fabrikadan ayrılıp tüm zamanını origamiyle uğraşarak geçirmeye karar verdi.

  [​IMG]

  Yoshizawa'nın yaptığı origami çalışmaları ilk olarak 1944 yılında Isao Honda tarafından yayınlanan Origami Shuko isimli kitapta yer aldı. Ama origami kariyerinin asıl başlangıcı 1951 yılında Asahi Grafik dergisi için hazırladığı 12 Hayvanlı takvim modeli oldu.
  Yoshizawa'nın kendisine ait ilk origami kitabı “Yeni Origami Sanatı” (Atarashi Origami Geijutsu)'dır. Kitabı 1954 yılında yayınlamıştır. 1954 yılında aynı zamanda Tokyo Uluslararası Origami Merkezini kurmuştur.
  Origaminin en büyük üstadı olarak kabul edilen Akira Yoshizawa Islak Origami tekniğini bulan kişidir. Bu teknikle daha gerçekçi figürler katlamıştır.
  Akira Yoshizawa 14 Mart 2005 tarihinde vefat etmiştir.
   
 2. p

  pepe Yeni Üye

  Kağıt katlama sanatını en güzel icra eden kişidir
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş