1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Akira Yoshizawa Biyoğrafisi

Konu, 'ABCÇ Sözlük' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Akira Yoshizawa Biyoğrafisi
  Akira Yoshizawa kim
  Akira Yoshizawa hayatı


  14 Mart 1911 tarihinde Japonya'da doğan Akira Yoshizawa kağıt katlama sanatı olan origamiyi bütün Japonlar gibi geleneklerinin bir parçası olarak tanıdı. Yoshizawa Tokyo'da bir fabrikada çalışırken boş zamanlarını da origamiye ayırıyordu. Ama 1937 yılında fabrikadan ayrılıp tüm zamanını origamiyle uğraşarak geçirmeye karar verdi.
  Akira Yoshizawa'nın yaptığı origami çalışmaları ilk defa 1944 yılında Isao Honda tarafından yayınlanan Origami Shuko isimli kitapta yer aldı. Ancak origami kariyerinin asıl başlangıcı 1951 yılında Asahi Grafik dergisi için hazırladığı 12 Hayvanlı takvim modeli olmuştur.

  [​IMG]

  Yoshizawa'nın kendisine ait ilk origami kitabı “Yeni Origami Sanatı” (Atarashi Origami Geijutsu)'dır. Kitabı 1954 yılında yayınlamıştır. 1954 yılında aynı zamanda Tokyo Uluslararası Origami Merkezini kurmuştur.
  Origaminin en büyük üstadı olarak kabul edilen Akira Yoshizawa Islak Origami tekniğini bulan kişidir. Bu teknikle daha gerçekçi figürler katlamıştır.
  Akira Yoshizawa 14 Mart 2005 tarihinde öldü.

  Akira Yoshizawa'nın birkaç origami çalışmasına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Google 14 Mart Logosu Akira Yoshizawa
  Google Akira Yoshizawa Logosu 14 Mart  Origami sanatının en büyük ustası olarak kabul edilen Akira Yoshizawa'nın 101. doğum günü Google tarafından bu logo ile kutlanıyor.

  [​IMG]
   
 3. p

  pepe Yeni Üye

  Origami süper bir uğraş ve kesinlikle yetenek gerektiriyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş