1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Akarsuda Denge Profili Neye Denir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Zekeriyya tarafından paylaşıldı.

 1. Z

  Zekeriyya Yeni Üye

  Akarsuda Denge Profili Nedir?
  Akarsuda Denge Profili Neye Denir?
  Denge Profili

  Akarsuların derine aşındırmasıyla yatak eğimi gittikçe azalır. Zamanla akarsuyun akış hızı azalarak hemen hemen sona erer. Bu duruma erişmiş bir akarsu yatağında başlangıçtaki pürüzler ortadan kaldırılmış olur. Akarsu ağzından kaynağına doğru uzanan profil iç bükey bir görünüm alır ki buna denge profili denir.

  Akarsu aşındırması sonucu oluşan deniz seviyesine yakın iç bükey yatay profilidir. türkiye genç ülke olduğu için akarsuları henüz denge profiline ulaşmamıştır.

  Denge profili, bir akarsuyun drenaj havzasında meydana gelerek akarsuya karışan yükü taşımaya yeterli gelecek bir akış eğimi sağlayan en az eğimdeki profildir.

  Denge profili sadece akarsular için değil insanın yaşam evresi için de geçerlidir. deli taylar gibi zıplarken 18 yaşlarında debi en yüksek seviyededir ve hayat ağacını hızlı bir şekilde aşındırır. kişinin yapısına göre değişiklik gösterse de 35 yaşından sonra debi düşer. denge profiline ulaşılır.
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  Türkiyede denge profiline ulaşmış akarsu henüz yok sebebide Türkiyenin genç olması
   
 3. M

  Misafir Misafir

  ülkemizdeki hangi akarsular denge profiline ulaşmıştır?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş