1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ahmet haşim edebi kişiliği ve eeserleri

Konu, 'Yazarlarımız' kısmında sare tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sare Yeni Üye

  Ahmet Haşim (d. 1885, Bağdat - ö. 4 Haziran 1933, İstanbul), sembolizmin öncülerinden Türk şair.


  == Yaşamı==Bağdat'ta doğmuştur. Babası mülkiye kaymakamlarından ve Bağdad'ın eski ve bilinen ailelerinden birine mensup Hikmet Bey'dir. Babasının Arabistan vilâyetlerindeki memuriyetleri sebebiyle düzensiz bir ilkokul tahsili gördü. Dil olarak da aynı sebepten sadece Arapça öğrendi.Annesinin ölümü üzerine 12 yaşında babasıyla birlikte İstanbul'a geldi. 1897'de Galatasaray Sultanîsine yatılı olarak verildi. 1907'de mezun olunca Reji İdaresine memur olarak girdi. Bir taraftan da Mekteb-i Hukuk'a devam etti. Birinci Dünya Savaşı'ndaki askerliği (1914 - 1918) sırasında Anadolu'nun çeşitli yerlerini görme fırsatı buldu. 1924'de Paris'e. 1932'de de hastalığı sebebiyle Frankfurt'a gitti. Çeşitli yerlerde memur olarak çalışan Hâşim, daha çok öğretmenlik yaptı. Sanâyi-i Nefise Mektebinde (Güzel Sanatlar Akademisi) mitoloji dersleri hocalığı ve Mülkiye Mektebindeki Fransızca öğretmenliği görevlerine ölünceye kadar devam etti.Hâşim'in sanat ve edebiyata ilgisi Galatasaray Sultanîsinde başlar. Bilinen ilk manzumesi "Leyâl-i Aşkım" 1901'de "Mecmua-i Edebiyye"de yayınlandı. Bu dönemde Muallim Naci, Abdülhak Hâmid, Tevfik Fikret ve Cenab Şahabeddin'in tesiri altında kaldı. Son sınıfta iken Fransız şiirini ve sembolistleri tanıdı. Bundan sonra kendi şahsiyetini gösterdi ve ilk şiirlerini kitaplarına almadı.1905 - 1908 tarihleri arasında yazdığı ve Piyâle kitabına aldığı "Şi'r-i Kamer" serisindeki şiirleri hayal zenginliği, iç ahenkteki kuvvet ve büyük telkin kabiliyeti ile dikkat çekti ve beğenildi.1909'da kurulan Fecr-i Âtî'ye girdi. "Edebiyatı ideolojinin değil, estetiğin emrine vermek" prensibinden hareket eden Fecr-i Âtî grubunun yayın organı Servet-i Fünûn dergisinde şiirler yayınladı ve Servet-i Fünûn - Edebiyat-ı Cedide) topluluğuna yapılan hücumlara makaleleriyle katıldı. 1911'de yayınlanan Göl Saatleri adlı şiirleriyle haklı bir şöhret kazandı. Fecr-i Atî dağıldıktan sonra siyasî ve edebî akımların dışında kendisine has bir şiir ve nesir anlayışının tek temsilcisi olarak kaldı.

  Konu başlıkları
  Edebi kişiliği


  Şiir anlayışını önce Dergâh'ta "Şiirde Mânâ ve Vuzuh" makalesinde, sonra da Piyâle'nin önsözünde "Şiir Hakkında Bazı Mülâhazalar" adıyla açıkladı. Haşim'e göre; şiirin dili "nesir gibi anlaşılmak için değil, fakat duyulmak üzere vücut bulmuş, musiki ile söz arasında, sözden ziyade musikiye yakın"dır. Bu dil bir açıklama vasıtası değil bir telkin vasıtasıdır. Şiirde önemli olan "kelimenin mânâsı değil, cümledeki telaffuz kıymetidir" Şiirin anlam bakımından açık olması gerekmez. "En derin ve en müessir (tesirli) şiir herkesin istediği tarzda anlayacağı" şiirdir. Şiirin doğduğu yer şuuraltıdır. Konu ise sadece terennüm için bir vesiledir.


  Bu şiir anlayışıyla sembolistlerin şiir anlayışı arasında yakınlık bulunmaktadır. Ancak sembolist şiirin esas unsuru olan sembol Hâşim'in şiirlerinde yoktur. Dış âleme ait gözlemlerinin iç âlemde yarattığı izlenimleri aksettiren şiirleri onun empresyonist (izlenimci) şiir anlayışından etkilendiğini göstermektedir.


  Şiirlerinde yalnız aruzu kullandı. Çocukluk anıları, aşk ve tabiat şiirlerine hakim olan temalardır. İçine kapanık ve hassas bir insan olan Hâşim'in şiirlerinde gerçek hayattan uzak, hayalî bir âleme sığınma isteği görülür. 1921 e kadar yazdığı şiirlerinin dili Servet-i Fünûn dilinden farksızdır. Bu tarihten sonra yazdıklarında konuşma diline yaklaştığı görülmektedir. Çeşitli nazım şekillerini denedi; daha çok da serbest müstezatı tercih etti.


  Şiir dışında, nesir alanında fıkra, [deneme], gezi notları ve hatıra türünde yazılan yazıları da vardır. Nesir dili şiirlerinden daha sadedir. Nesirlerinde açık, berrak, nükteli, bazen de alaycı ve iğneleyici bir üslûp kullandı.


  BİR ŞİİRİ


  Merdiven


  Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden


  Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak


  Ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarak  Sular sarardı yüzün perde perde solmakta


  Kızıl havaları seyret ki akşam olmakta  Eğilmiş arza kanar muttasıl kanar güller


  Durur alev alev gibi dallarda kanlı bülbüller


  Sular mı yandı neden tunca benziyor mermer  Bu bir lisan-ı hafidir ki ruha dolmakta


  Kızıl havaları seyret ki akşam olmakta
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Ahmet Haşimin edebi kişiligi ilgimi çekmiştir, Ahmet haşimin sanatsal kişiligi şiir yönündede kendini göstermekte.
   
 3. p

  pelindilmen Yeni Üye

  Ahmet Haşimin hayatı ve eserleri için teşekkürler.
   
 4. S

  Su Yeni Üye

  en ünlü şairlerimizden birisi
   
 5. Nursena

  Nursena Admin

  Ahmed Haşim çok değerli bir edebiyatcı ben eserlerini çok severim.
   
 6. !pek

  !pek Admin

  Ahmet Haşimin edebiyata kattıgı incelikler için teşekkülerimi sunarım
   
 7. Murat

  Murat Yönetici

  Ahmet Halimim eserlerini yakından takip eden biri olarak onun hayatına daha derinlemesine temas edilmeli diyorum.
   
 8. K

  Kayıtsız Üye Misafir

  ahmet haşimin merdivenler , o belde ve başım şiirlerinin içerigi hakkında bilgi
   
 9. C

  Compagno Yeni Üye

  Sembolizm'in edebiyatımızdaki en önemli iki temsilcisinden biridir. Küçükken yüzünde çıkan şark çıbanı nedeniyle geceleri sever ve şiirlerinde kullandığı renkler;sarı,kırmızı ve siyahtır :)
   
 10. r

  rodali Yeni Üye

  acıları ve kendini çirkin adlandırmasıyla bilinen geceye hayran üstat.
   
 11. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Ahmet Haşim'in siirlerini çok beğeniyorum başarılı bir yazar kendileri
   
 12. M

  Misafir Misafir

  bende katılıyorummm
   
 13. p

  pepe Yeni Üye

  Ahmet Haşim'in edebi kişiliği gerçekten çok beğeniyorum
   
 14. M

  Misafir Misafir

  biyografi bıraz kısa olmus ama emek için teşekkürler. büyük insanmış Ahmet HAŞİM
   
 15. M

  Misafir Misafir

 16. M

  Misafir Misafir

  Ahmet Haşimin hayatındaki kritik dönem nedir
   
 17. M

  Muhibbi Yeni Üye

  ölümünden birkaç gün önce evlenmiş ve evlendikten sonra; "çok mesudum artık benim de ardımdan ağlayacak bir dul olacak" diyerek yalnızlığını anlatmış usta şair!
   
 18. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Daha önce bu ismi ve eseri duymamistim bir ilk oldu konuya girip göz attigimda.. Enteresan bir edebiyatciya benziyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş