1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Agop Ayvaz'ın Hayatı

Konu, 'ABCÇ Sözlük' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Agop Ayvaz'ın Hayatı
  Agop Ayvaz hayatı
  Agop Ayvaz Kimdir


  Agop Ayvaz 1911 yılında İstanbulda dünyaya gelmiştir.Ermeni asıllı Türk vatandaşıdır. Tiyatro sanatçısı, yazarlık yapmıştır.

  Tiyatroyla çocuk yaşta tanışan Agop Ayvaz, 18 yaşındayken Narlıkapı Şark Tiyatrosu'nda ilk oyununda rol almıştır. Boğos Karakaş'ın tiyatro ekibinde yer alan sanatçı, 1937'de evlendi.Esayan Okulundan Yetişenler Derneği'nin sahnesinde birçok tiyatro oyunu sergiledi (1950). Aynı yıl, Türkiye'nin en uzun soluklu tiyatro dergisi olan Kulis`i yayınlamaya başladı. Bu girişimi aralıksız, 50 yıl boyunca canlı kaldı.Bir çok zorluklara göğüs gerip, evini satma pahasına kurduğu dergiyi yaşatmış ve sanata destek olmuştur. 1997 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Basına Hizmet” madalyasıyla ödüllendirildi

  Agop Ayvaz Haldun Taner'den Neyyire Neyir'e kadar bir çok tiyatrocunun mezarlarının bakımını üstlenip, sık sık ziyaret etti. Emekliliğinin ardından Agos gazetesinde yazılar yazmaya başladı. Sanatçı Türk tiyatrosuna büyük katkılarda bulunmuştur.29 Eylül 2006 yılında İstanbul'da hayata veda etmiştir.
   
 2. a

  abrek Yeni Üye

  ermeni asıllı vatandaşlarımızdan..allah rahmet eylesin..
   
 3. E

  Ecenur Yeni Üye

  Çok kötü olmuş Allah rahmet eylesin diyoruz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş