1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ağlayan Çocuk Nasıl Susturulur?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında şükran tarafından paylaşıldı.

 1. şükran

  şükran Yeni Üye

  Ağlayan Çocuğun Susturulması için ne yapmalı
  Ağlayan Çocukların Susturulması için öneriler
  Çocuk nasıl susturulur?


  Bebekler isteklerini ağlayarak bildirirler. Ağlayan bebeğin bir ihtiyacı olduğunu anlayan anne, hemen bebekle ilgilenir ve sıkıntısını giderir. Ama bebeklik döneminden çıkmış çocukların da isteklerini ağlayarak belirtmeleri doğru değildir.
  [​IMG]
  Çocukların isteklerini konuşarak bildirmeleri gerekir. Anne-babalar olarak çocukların ağlamaları karşısında takındığımız tutum çok önemlidir. Çocuğun bir isteğini yapmadığımızda çocuk ağlamaya başlıyor ve daha sonra o isteğini yapıyorsak çocuğa senin isteğini yapmam için senin ağlaman gerekiyor mesajını vermiş oluruz. Bu duruma alışan çocuk da tüm isteklerini ağlayarak anne-babasına yaptırır.

  Anne-babalar çocuklarının isteklerini ya hemen kabul edecekler ya da hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerdir. Çocuklar ne kadar ağlarsa ağlasınlar, kararımızdan dönmemeliyiz. Böylelikle çocuğumuzun ağlamalarını önlemiş oluruz. Çocuklarda ne yaparsam yapayım, anne ve babamı kararından vazgeçiremem düşüncesini oluşturmalıyız. Örneğin baba evden çıkarken çocuk Beni de götür dediğinde, baba da Olmaz, götüremem diyor. İsteği yerine gelmeyen çocuk ağlamaya başlıyor ve Hadi bugünlük biraz gezdirip getireyim, çocuğun gönlü olsun diyor. Bu durumda çocuk gözyaşının gücünü kullanıyor ve isteklerini ağlayarak yaptırıyor.

  Babanın evden çıkışında her zaman çocuk ağlayarak yaygarayı basıyor. Çünkü ağlayarak iş yaptırtmayı çocuklara biz öğretiyoruz. Şimdiye kadar çocuğumuz ağlayınca kararımızı değiştirdiysek, geçici bir süre zorlanırız; ama uzun süreli kararlı duruşumuz çocuğumuzun ağlayarak isteklerini yaptırmasını önleyecektir.

  Ağlayan çocuğa kesinlikle ağlama denmemelidir. Ağlayan bir çocuğu kucağa alıp Ne oldu sana, gel bakayım, kim ne dedi sana, kim kızdı sana, ağlama sen, ben kızarım onlara vb. şeklinde sözler söylenmesi çocuğun ağlamasını durdurmaz, aksine yüz bulan çocuk daha çok ağlar. Ağlayan çocuğun dikkatini başka yöne çekin.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Nisan 2015
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Ağlayan bir bebeğin dikkatini başka şeye çekerek onu güldürerek şarkı söyleyerek susturabilirsiniz
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Ağlayan çocuk ve bebek arasında fark vardır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş