1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ağız ve diş sağlığı haftası

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında masal tarafından paylaşıldı.

 1. m

  masal Yeni Üye

  Sağlıklı gülüşlerin haftasıdır. 2011 ağız ve diş sağlığı haftası Kasım ayında kutlanacak. Bilindigi gibi bu hafta 22 - 27 kasım aralıgında oldugundan 2012 programıda bu şekilde olacaktır.

  Ağız ve Diş Sağlığı Haftası 22 - 27 Kasım

  [​IMG]

  Her yıl 22-27 Kasım tarihleri arasında Ağız ve Diş sağlığı haftası olarak kutlanır.
  Diş Hekimi Nuran Okur diş sağlığına gerekli önemin verilmediğini belirterek, dişleri korumanın tedavi etmekten daha basit olduğunu ifade ediyor.

  Ağız ve Diş sağlığına gerekli önem verilmemesi sonucu bazı sağlık problemleriyle karşılaşıla bileceğini belirten Okur, ağız sağlığı iyi olmayan insanların farklı hastalıklara da yakalana bileceğini belirtiyor.

  Okur, Ağız ve diş sağlığında çocukluk döneminin önemli olduğunu vurgulayarak, Anne ve babalara çocuklara yönelik tavsiyelerde bulundu..  Prof. Dr. Yücel, Türkiye'de bilimsel diş hekimliğinin 102'inci yılına denk gelen ve ''22 Kasım Diş Hekimliği Günü''nü de içine alan Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında düzenlediği basın toplantısında, diş hekimlerinin dağılımı konusunda ülke genelinde kamu-özel ve coğrafi olarak eşitsiz bir durumun yaşandığını ifade etti.

  Kamuda diş hekimi istihdamının artmasına rağmen sorunların bu sayıdaki kadroyla çözülmesinin imkansız olduğunu savunan Prof. Dr. Yücel, ''Kamuda hizmet vermeye çalışan diş hekimi günde ortalama 40 hastaya bakıyor. Doktorun her bir hastaya ayırdığı yarım saatlik süre ile diş hekiminin hizmet kalitesi düşmektedir'' dedi.

  Kamusal alanda hizmet vermeye çalışan diş hekimlerinin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri'nde (ADSM) yetersiz kaldığını ve yeni sistemle özel muayenehanelerin geri plana itildiğini savunan Prof. Dr. Yücel, şöyle konuştu:

  ''Diş hekimliği olarak politikamız her zaman bilimsel ve koruyucu hekimliktir. Devletin ADSM açma ve diş hekimi istihdam etme politikasını doğru buluyoruz. Bu politikalar, muayenehanelerin varlığını yok etmek üzerine değil, ülke kaynaklarını verimli kullanmak üzerine olmalıdır. Halihazırda özel muayenehanelerde bulunan diş tedavisi ilaçları depolarda durmakta, açılan yeni ADSM'ler ile birçok malzeme satın alınmaktadır bu da ülke kaynaklarının boşa gittiğinin göstergesidir.''

  cumhuriyet.com.tr
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Her yıl 22-27 Kasım tarihleri arasında Ağız ve Diş sağlığı haftası olarak kutlanır. Ağız ve diş sağlığında çocukluk dönemi önemli olduğundan Anne ve babalara çocuklara yönelik tavsiyelerde bulundu.....
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş