1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ağaçların Gizemli Dünyası

Konu, 'Doğa Bilimleri' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Ağaçların Gizemli Dünyası

  Toprağı sarmalayan köklerinden[​IMG] havayı temizleyen yapraklarına...
  Ağaçlar; hani şu ansiklopedilerde kısaca[​IMG]“ gelişimini her yıl yenileyen[​IMG] çok yıllık odunsu bitki ” diye nitelenen yani her sene gençlikten yaşlılığa doğru zamanı hızla tüketerek yaşayan ve sonra yine başa dönen[​IMG] tabiat ananın harika çocukları. Yeşilin her tonunu kuşanarak[​IMG] cennetten güzellikleri yerkürenin tamamına yansıtan; türlü nankörlüklere rağmen bıkmadan usanmadan toprağı besleyip[​IMG] havayı temizleyen bitkiler dünyasının dev örnekleri.
  Onların da ayrı bir dünyası var tabii ki[​IMG] doğanın acımasız kanunlarıyla kuşatılan. Bir çok ağaç türü için[​IMG] insan ömrünün çok daha uzununa sahip olan hayatlarını geçirip yaşlanırken[​IMG] kim bilir ne romanlar yazılır o ilginç anılarıyla ama şikayet etmeyi hiç beceremediklerinden olsa gerek ki[​IMG] kimsecikler açıp da okumayı akıl edemiyor[​IMG] onların o gizli anı defterlerini.
  Yeryüzünün oluşumu sürecinde ilk ortaya çıkan basit örneklerin[​IMG] yani çiçeksiz ve tohumsuz bitkilerin ardından[​IMG] gerçek bitkilerin ve ağaç topluluklarının türeyişi[​IMG] günümüzden 300-350 milyon yıl kadar önceki döneme denk gelmekte. Yer altı zenginlikleri olarak günümüze yansıyan ve ısınma amacıyla kullandığımız kömür yataklarını oluşturan bu eski ağaç kolonilerinden bu yana[​IMG] doğada kaç kez devri daim olduğu bilinmese de[​IMG] türlü afetler nedeniyle bu orman varlıklarının yeniden var olup yok oluşa koştuğundan da belli ki[​IMG] yaşama sımsıkı bağlı[​IMG] inatçı bir yapıları var. Zaten[​IMG] soğuk sıcak dinlemeden[​IMG] bol sulu alanlardan çöle kadar hemen her yere demir atmaları da bunun iyi bir örneği olsa gerek.
  İlk insanların[​IMG] ağaç kovuklarından barınak olarak yararlanmaları veya tehlikelerden kaçıp[​IMG] canlarını kurtarmak için ağaç dallarına sığınmaları insan ağaç ilişkisinin ilk örneği olmalı. Meyvelerinden nasiplenme[​IMG] dallarına konmuş hayvanları avlama ve belki tok karnına yatıp dinlenmek için kızgın güneşten koruyucu ağaç gölgesinden yararlanma gibi ihtiyaçlar[​IMG] insanların bu yeşil dünyayı çok sevmesine yol açmıştır denilebilir.
  Belki dilleri olsa da söyleseler; kim bilir[​IMG] kaç bin yıldır onlara yaşattığımız sıkıntıların[​IMG] yaptığımız nankörlüklerin haddi hesabı yoktur. Filozof Diyojen'den beri “gölge etme başka ihsan istemem diyerek ” kendi sevdiklerinin gölgesine bile dayanamayan ve işine kimsenin karışmasına dayanamayan kibirli insanoğlunun[​IMG] doğanın rast giden her işine burnunu sokmaktan kaçınmayışı ve üstelik serin bir ağaç gölgesi buldu mu sevinçten gözlerinin parlaması ama eline fırsat geçti mi de balta veya ateşle aynı ağacın sonunu hazırlaması[​IMG] ne büyük bir nankörlük örneğidir.
  Ağaçların da şanslısı şanssızı vardır. Kimisi[​IMG] atalarının daha öncelerden mekan tutup yeşile boyadığı serin bir vadide[​IMG] bazen tam bir akarsuyun kenarında[​IMG] kendini sayfiye evine kapatmış zenginler gibi lüks bir hayat içinde bulur; kuşlar[​IMG] kelebekler ve sincaplarla körebe oynarlar gün boyu. Gece olunca baykuşlar sohbete gelir[​IMG] dallarıyla oynaşan rüzgarların ıslıklarına vokal yapıp neşelenir puhu kuşları. Sıcak gecelerde[​IMG] ateş böceklerinin rengarenk dansına[​IMG] cırcır böceklerinin melodileri yol verir. Ay ışığında pusuya yatmış yırtıcıların[​IMG] avlanma zevkine şahit olur dallardan fışkıran yeni patlamış gözleriyle ağaçlar.
   
 2. Nursena

  Nursena Admin

  Agacların gizemli dunyası cok onemlidir..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş