1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Adnan Menderes Neden ve Ne Zaman Asıldı?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında aydın tarafından paylaşıldı.

 1. a

  aydın Yeni Üye

  Adalet Partisi ile Halkın büyük desteğini arkasına almış Adnan Menderes Ne Zaman Ve Neden Asıldı? Türk siyasetinin önemli isimlerinden 10 yıl başbakanlık yapmış ve İstiklal madalyası sahibi Adnan Menderes yaptığı tüm hizmetlere rağmen 27 Mayıs darbecileri tarafından asılmıştır.[​IMG]
  Time dergisinin bile o dönem kapağına girecek kadar mühim bir kişi olan Adnan Menderes’i 27 Mayıs darbesi ile ölüme götüren tek sebep vardır o da askerlerin Menderes’i kendilerine engel olarak görmeleri.
  Tabi bunun yanında Menderesin idamını hukuka uygun hale getirmek için bir takım suçlamalar öne sürülmüştür. Menderesin örtülü ödenekte yolsuzluk yaptığı, 6-7 eylül olaylarında haberi olduğu halde müdahale etmediği, anayasayı ihlal ettiği gibi suçlamalarla Menderes 17 Eylül 1961′de idam edilmiştir.
  Bu suçlamaların asılsız ve dayanaksız olduğu 1990′da çıkarılan bir yasayla Menderes ve arkadaşlarının itibarlarının iade edilmesinden bellidir.

   
 2. N

  Nursultan Yeni Üye

  Adnan MENDERES'e yazık ettiler bunun hesabını nasıl verecekler düşünmekteyim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş