1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Adnan Menderes Biyografi-Adnan Menderes Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Adnan Menderes

  Adnan Menderes (tam adı: Ali Adnan Ertekin Menderes 1950-1960Türkiye Cumhuriyeti başbakanlığı görevinde bulunmuştur. yılları arasında

  1899'da Kızılçulu Amerikan Koleji'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1935 yılında mezun oldu. Kurtuluş Savaşı'nda savaştı İstiklal Madalyası aldı.

  Aydın'da kısa süreli "Serbest Cumhuriyet Fırkası"nın bir kolunu organize etti. Bu partinin kapatılmasından sonra Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) katıldı.(1931) 1945 yılında parti içi muhalefetten dolayı ihraç edildi.

  7 Haziran 1946'da yani Türkiye'deki ilk yasal muhalefet partisini kurdu. 1946 seçimlerinde Celal Bayar'dan sonra partideki ikinci önemli adam haline geldi.

  14 Mayıs 1950 seçimlerinden sonra DP iktidara geldi Kore Savaşı'na asker yolladı; böylece NATO'ya girişin temelleri atılmış oldu.

  Menderes ama ülkede aşırı ithalata sebep oldu.

  Menderes

  Daha sonraları Aydın'da bir üniversiteye (Adnan Menderes Üniversitesi) ve İzmir'de uluslararası bir hava limanına (Adnan Menderes Hava Limanı) onun adı verilmiştir.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  türkiye'ye damgasını vurmuş başbakan. devrim yaptığını sanıp merhum halk adamı için elini kana bulayanların isimleri de cisimleri de tarihten silinip gitmiştir
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  cumhuriyet gazatesi yazarı emre kongar'ın kendisinin ve başkanı olduğu demokrat parti'nin demokrasi anlayışına güzel bir gönderme yaptığı siyasetçidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş