1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Adetliyken diş dolgusu yaptırılır mı?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Bir kadının adetliyken diş dolgusu yaptırması Dinen caiz midir? Diyanet işleri bu konuda fetva vermiş mi? Peygamberimiz ve Kuran-ı Kerimde bu konu ile ilgili bilgiler var mı?

  Öncelikle bilmenizi isteriz ki Şafii ve Maliki mezheplerinde ağız ve burun azalarının iç kısımı bedenin dış kısmından sayılmaz, iç kısmı olarak kabul edilir. Buna göre gusül abdestinde ağız ve burnu yıkamak bu mezheplerin görüşlerine göre farz değil sünnettir. Buna göre dileyen Müslümanlar amel edebilir.

  Yine diş dolgusu işlemi bir tedavi yöntemi olduğundan cenabı Allah kulları için kolaylık dilemiştir.

  Zorlaştırmayınız kolaylaştırınız anlayışına göre Dişi doldurma, kaplama ya da takma sırf güzelleşmek amacı için değil de, çürüyen ya da çıkan dişi tedavi etme, kısaca ihtiyaç için olursa, bunda abdestli, abdestsiz, temiz, adetli olmak hiç bir şey değiştirmez. Ancak acil bir durum yoksa, her türlü şüphe ve tereddütlerden kurtulabilmek için bu tedaviyi temiz bir zamana denk getirmesi takvadan dır.
   
 2. a

  ayca Yeni Üye

  Yaptırın bir şey olmaz, kadının adet olması bir pislik filan değil rahatsızlık halidir, kadını bu özel günlerinde kötü göstermek zalimliktir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş