1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Adeti sona eren kadın gusül abdesti almadan kocası ile birlikte olabilir mi?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  İslam Dinine göre Adeti biten kadın gusül abdesti almadan eşi ile birlikte olabilir mi? olamaz mı bir çok kişi tarafından merak edilir.

  Kadının ay hali olması ve temizlenmesi ile ilgili Kuran-ı Kerim'de bulunan Bakara Suresinin 222. ayetinde Allah Teala bizlere şöyle buyurmaktadır:

  Sana kadınlardaki kanamaları soruyorlar. De ki, o bir eziyettir; kanamanın olduğu günlerinde onları rahat bırakın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşmayın. Tertemiz oldular mı, onlara Allah'ın size buyurduğu yerden yaklaşın. Allah tövbe edenleri sever, tertemiz olanları da sever.

  Bu ayetin açıklamasını yapanlara göre adet dönemi esnasında yasak olan eşler arasındaki cinsel ilişkinin helal olabilmesi için iki şartın yerine getirilmesi gerekmektedir.

  İlk şart kadının adetinin sona ermesi gerekir. İkinci şart kadının tertemiz olması, yani gusletmesi yıkanması gerekir yani kadın adet dönemi bittikten sonra Gusül abdesti almalı ve eşi ile bu şartlarda birlikte olmalıdır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş