1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Adet Gecikmesi kaç gün olur

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Anne Adayı tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Anne Adayı Misafir

  Normal devam adet bir süredir bozuldu bu normalmidir?
  Bu geçikme ne kadar sürecektir?
   
 2. e

  elif_92 Yeni Üye

  Normal bir kadında siklüsler fizyolojik olarak 21-35 gün arasında değişir. Bir adet siklüsünün 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsedilir. Ancak çok sık karşılaşılan bir durum olan adetlerin birkaç gün gecikmesi bir sorun olarak algılanmamalı. Yılda bir iki kez adet gecikmesi olabilir ancak adet düzensizliği 2-3 ay devam ederse doktor tarafından değerlendirilmelidir.


  Neden kaynaklanır?
  Adet gecikmesinin en sık görülen nedenini yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması sonucu ortaya çıkan bir durum oluşturur. Aslında kadınların bir çoğu yılda bir siklüs yumurtanın çatlamaması veya folikül persistensini yaşarlar. Fizyolojik olan bu durum pek çok kez birkaç günlük adet gecikmesine yol açtığı için kadınlar tarafından fark edilmez.

  Adet gecikmesinde ilk olarak akla gelmesi gereken şey ise gebeliktir. Adet gecikmesi fizyolojik olan bu durumlar dışında yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlarda da görülebilir. Bazı hormonal denge bozukluklarında ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu grup hastalıklar çok çeşitlidir ve karmaşık bir yapı içerisinde olabilirler. Bunlar içerisinde en sık rastlananları ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu salgı bozukluklarıdır. Bu hormon bozuklukları arasında adet düzensizliklerine en sık yol açan durumu ise polikistik over sendromu oluşturuyor.

  Tanı nasıl konuyor?
  Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı muayene ve ultrasonografi ile tanı koyar. Detaylı yapılacak olan hormon profili analizi de teşhisin en önemli parçasını oluşturur. Bazı hormon metabolizması bozukluklarında doktor ilave birtakım tahlillere ve testlere başvurabilir. Hatta röntgen filmi ve bilgisayar tomografi de tanı için gerekebilir.

  Nasıl tedavi edilir?

  Tedavi şekli, bulunan patolojiye göre değişir. Tiroid hormonu yetersizliğine bağlı durumlarda tiroid hormonu verilir. Prolaktin hormonunun yüksek düzeyde salgılandığı durumlarda, salgılamayı kesici ilaçlar verilir. Polikistik over sendromunda ise sadece kilo vermeyle bile adetler düzene girebilir. Ayrıca progesteron hormonu veya doğum kontrol haplarıyla da tedavi mümkün olabiliyor.

  Tedavi edilmemesi ne gibi sonuçlara yol açar?
  Sürekli östrojen hormonu etkisi altında kalan rahim içini döşeyen endometrium tabakası her ay düzenli dökülüp adet kanaması şeklinde atılmadığı için sürekli kalınlaşır. Uzun yıllar içersinde bu durum rahim kanseri oluşumu riskini arttırmaktadır. Ayrıca adet gecikmeleri tedavi edilmezse gebelik oluşumu gecikir veya gerçekleşmez. Adet gecikmesine neden olan yumurtalıkta kistik bir durum sözkonusu ise tedavisi gecikmiş olur.
   
 3. n

  nesli Yeni Üye

  Adet Gecikmesi kaç gün sürer çok sorulan bir soru teşekkürler cevaplar için
   
 4. cemre

  cemre Yeni Üye

  Bazen 3 gün bazen 10 gün bazen 1 ay bu yapıya göre degişmezmi canlarım.
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  Bu geçikme kişinin metabolizmasına göre değişir.. Araştırmalara göre 3. 5, 7 , 10 gün gibi değişimler meydana gelmekte.
   
 6. M

  Misafir Misafir

  adet gecikmesi 28 gün süremi
   
 7. i

  irem Yeni Üye

  Adet gecikmesi bazen 1-2 ay bile sürebiliyor
   
 8. Z

  Ziyaretci Misafir

  ben adetimin geçen aya kadar düzenliydi sonra birden 2 3 gün geçikme den sonra adet oldum şimdi gene aynı durum söz konusu ama normal de karnım ağrır adet belirtilerinde olduğugibi bazı yerlerim ağrırdı ama şimdi bu yok bir kaç gün karnım ağrıdı bende geçikmez bu sefer diye sevindim ama gene bişi yok ilk defa böle bişi oluyor. geçen adetim de bu zamanlarda olmuştum ama şimdiki geçikmesinden dolayı daha çok korkuyom normalde geçikme tam olarak kaç gün sürer? öğrenci olduğum için normal de düzenli yemek yiyemiyorum bazen bir öğünle geçiştiriyorum. şu aralarda baya düzensiz beslendim bundan kaynaklanabilrmi.? bide bende kanslızlık ta var ama bu güne kadar hep normal düzen de giderdi niye böle bişi oldu.?
   
 9. Z

  Ziyaretci Misafir

  ben şuana kadar düzenli adet görüyordum fakat 3 gün geçikti ve hala olmadım acaba ne yapmalıyım?
   
 10. p

  pepe Yeni Üye

  Adet gecikmesi şu kadar gündür diyemeyiz bazen stresli olur bayanlar bir ay bile gecikme yaşanabilir
   
 11. d

  dicle Misafir

  adet gecıkmesı sıkıntı yaparmı
   
 12. M

  Misafir Misafir

  adet geçikmesi kaç gün olur acaba
   
 13. b

  bANU Misafir

  adt olmak istemiyorum...
   
 14. M

  Misafir Misafir

  benim adetim tam 3 ay geçikti hamileyim sandım ama bugün adet oldum neden olabilir ? :S
   
 15. z

  zhra Misafir

  19 gundur gecıktı bırşey olur mu ya normalde duzenlıydım
   
 16. M

  Misafir Misafir

  mesigna aylık iğne kullanıyordum ve sanırım yanlış kullandım ilk iğnemi adetimin 4, gününde oldum ikinci iğnemde 4 gün geçiktirdim ve üçüncü iğnemide bu geçiktirdiğim tarihe göre hesaplayıp olacaktım fakat elde olmayan sebeblerden ötürü 3 günde ordan geçirtirme oldu ve şimdi en son 11 mayısta adet olmuştum ve onun üzerine adet olmadım ve test yapmaya çekiniyorum sizce hamilelik riskim nedir lütfen beni bilgilendirin strese bağlı regl olmamış olabilirmiyim yoksa hamilemiyim?:confused:
   
 17. M

  Misafir Misafir

  bende geçen ayın 3 ünde adet olmuştum ve geçikmiş bir şekilde.. bu ayda geçikti hala olamadım ama son ıkı aydır sürekli karın ağrısı çektiğim için artık korkmaya başladım ve yarın bir doktara gidip sebebini öğrenicem neymiş bu geçikme ve neden ağrı çekiyorum..
   
 18. N

  Naime Yeni Üye

  Adet gecikmesi 1 ay bile olabilir yaşanılan stres ve mevsim değişiklikleri bile buna etki ediyor
   
 19. M

  Misafir Misafir

  Bu ay adet olmadım. Neden kaynaklandığını söyleyebilir misiniz ?
   
 20. M

  Misafir Misafir

  8 ay önce doğum yaptım ilk adetimi doğumdan 5.5 ay sonra oldum 2.sini 28.günümde ve 3. sü 39 gün oldu hala yok test yapmaya korkuyorum normalmidir acaba
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş