1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Abraham Lincoln Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  president-abraham-lincoln.jpg

  Abraham LINCOLN ABD'li siyasetçi, devlet başkanı ve hukukçu olarak bilinmektedir. Cumhuriyetçi partinin ilk başkanı olmakla beraber ABD'nin 16. başkanıdır. 12 Şubat 1809 tarihinde Kentucky eyaletinde bir kulübede dünyaya gelmiştir. Ailesi eğitimsizdir. İsmini annesi koymuştur. Daha 9 yaşında iken annesini kaybetmiştir. Ekonomik yetersizlikler nedeni ile eğitim hayatı sadece 18 ay devam etmiştir. Eğitime olan aşkı ile kendi kendisini eğitmeyi başarmıştır. Amerikan ve İngiliz tarihi ile ilgili birçok kitap okuduğu bilinmektedir. Ağaç kesme konusundaki yeteneğinin yanı sıra çok iyi bir güreşçidir. Yaşına göre çok güçlü olup 1,93 cm boyundadır.

  Marry Todd ile 4 Kasım 1842 tarihinde evlenmiştir. Oğlu Robert 1 Ağustos 1843 yılında doğmuştur. Oğlunu Harvard Koleji'ne göndermiştir. Diğer çocukları genç yaşta ölmüştür.

  23 yaşında 1832 yılında Liberal parti üyesi olarak siyasi kariyeri için yeni bir başlangıç yapmıştır. 1834 Devlet Meclisi seçimini kazanmıştır. İngiltere'nin hukuk sistemi ile ilgili okuduğu kitap ardından hukuk öğretmeye başlamıştır. Çok başarılı bir avukat olabilmeyi başarmıştır. 23 yıllık avukatlık hayatı boyunca 5100 den fazla dava ile ilgilenebilme fırsatını yakalamıştır. En büyük ABD başkanlarından biri olarak kabul edilen Abraham Lincoln resmi 5 dolarlık banknotların ve 1 sentlik paraların üzerinde yer almaktadır. 15 Nisan 1865 yılında Lincoln hayatını kaybetmiştir. Mezarı ise Springfield'da bulunan The Oak Ridge Anıtın'da bulunmaktadır. 1922 yılında yapımı tamamlanmış olan Lincoln Anıtı'da Washington'da yer almaktadır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Adamlar o kadar güzel sistem kurmuşlar ki hala ayaktalar.
   
 3. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  Unutma Murat daha Osmanlı kadar uzun sürmedi varlıkları hele bir 500 yılı devirsinler bakalım :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş