1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Abdülkadir Geylani Hayatı ve Eserleri

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdullah tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Yeni Üye

  Abdülkadir Geylani Kimdir
  Abdülkadir Geylani sözleri
  Abdülkadir Geylani hayatı
  Abdülkadir Geylani eserleri
  Abdülkadir Geylani Kimdir

  Abdülkadir Geylani büyük İslam alimlerinden ve evliyanın meşhurlarındandır.Peygamber efendimizin soyundan olup, hem seyyid hem şeriftir.İran’ın Geylan şehrinde doğdu, 1166 da Bağdat’ta vefat etti. Kabri Bağdat’tadır.

  Abdülkadir Geylani önce doğduğu yer olan Geylan’da ilim öğrenmeye başladı. Küçük yaşta Kur’an-ı kerimi ezberledi. Daha sonra Bağdat’a gidip, zamanın meşhur alimlerinden ilim tahsiline devam etti.İlim tahsilini tamamladıktan sonra vaaz ve ders vermeye başladı. Derslerine devam edenler arasında pek çok alim ve salih yetişti.

  Fıkıh ve hadis ilimlerinde müctehidlik derecesine yükseldi.Önceleri Şafii mezhebinde iken, Hanbeli mezhebinin ortadan kalkmak üzere olduğunu görerek Hanbeli mezhebine geçti.Böylece bu mezhep yayıldı.Bir ara vaaz ve ders vermeyi bırakıp, yalnızlığı tercih ederek, inzivaya çekildi.Bütün vakitlerini ibadet ve nefis mücadelesiyle geçirdi. Bir müddet bu hayata devam eden Abdülkadir Geylani, tekrar ders , vaz ve fetva vermeye başladı. İki mezhepte de fetva verirdi. Pekçok kimse onun sohbetleri ile olgunlaştı; beş yüz Yahudi ve Hıristiyan onun huzurunda Müslüman oldu.

  Tam kırk sene on üç çeşit ilim ve fende ders verdi.Tasavvufta en yüksek dereceye ulaştı.Tasavvuftaki yoluna onun ismine kasten “Kadiriyye” adı verildi. Ondan ilim ve feyz alan binlerce talebesi çeşitli memleketlere giderek İslamiyeti anlattılar. Pekçok kerameti görülen Abdülkadir Geylani, Bağdat’ta vefat etti. Cenaze namazını kılmak üzere görülmemiş bir kalabalık toplandı. Cenaze namazını oğlu Abdülvehhab kıldırdı. Bağdat’ta defnedildi.


  Abdülkadir Geylani eserlerinden bazıları
  1) Günyet-üt-Talibin
  2) Fütuh-ul-Gayb
  3) Feth-ur- Rabbani
  4) Füyuzat-ı Rabbaniyye
  5) Hizb-ül-Besair
  6) Cila-ül-Hatır
  7) El-Mevahib-ur-Rahmaniyye
  8) Yevakit-ül- Hikem
  9) Melfuzat-ı Geylani
  10) Divanu Gavsi'l A'zam


  Abdülkadir Geylani sözleri
  • Allah’ın muhabbetinde samimi olan, ne ayıp işitir, ne de kulağına ayıp gider.
  • Müminin adeti önce düşünüp sonra konuşmaktır. Münafık ise önce konuşur, sonra düşünür.
  • Kendine bir ağırlık veren kimsenin hiçbir ağırlığı yoktur.
  • Hüzünsüz bir neşe ve darlıksız bir bolluk olmaz.
  • İnsan Allah’a kalıbıyla değil, kalbiyle ibadet eder.
  • Kalp Kitab ve Sünnete göre amel ederse kurbiyet (yakınlık) kazanır. Bunu kazanınca da neyin kendi lehine ve aleyhine, neyin Allah için veya başkası için, neyin de hak ve batıl olduğunu bilir ve görür.
  • Tasavvuf yolu zâhirî ve bâtınî hükümlere riayet etmeyi ve her şeyden fânî olmayı gerektirir.
  • Yerini bilmeyene kader yerini öğretir.
  • Sahte rabler boyundan çıkarılıp atılmadıkça, sebeplerle ilişik kesilmedikçe, fayda ve zararı insanlardan bilmeyi terketmedikçe kurtuluş mümkün değildir.
  • Kur’an’dan, hakkında tartışarak değil, içindekilerle amel ederek faydalanın.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Abdulkadir Geylani nin eserleri daha fazla ancak bunları bile bir çok kişi bilmez, biz eserlerden ziyade anlatılan hikayelere itibar ediyoruz.
   
 3. s

  sadık demir Misafir

  biz insan lar bu hayyata yaşadığımız sürece kendimizi bir şey sanırız fakat üyle değil biz büyle alimlerin karşısında hiç birşeyz onlarin zamanına taaa 2000 sene üncesine dünelim insanların bazıları giyecek yiyecek bulamazken biz buğday ekmeğine şükretmeyi bile bilemiyoruz şimdi ise her taraf bolluk ve varlıkla dolu ama insanoğlu yinede fazlasını ister ... bir kitapta okudum peygamber efendimiz sav bir gün evde oturuyormuş ve bir kadın ona bir hırka getirmiş kadın peygamberimize efendim ben bunu kendi ellerimle sizin için dokudum peygamber efendimiz sav sevinmiş almış hırkayı çünkü ihtiyacı varmış ve sonra mescidde gitmiş namaz kılmak içn bir adam peygamberimize efendim sizin hırkanız ne kadarda güzzel peygamber efendimiz evet farkındayım demiş. ve ewe gidip hırkayı katlamış o adama gündermiş insanlar adama niçin üyle dedin biliyorsun peygamberimizin ona ihtiyacı var demişler adamda vallahi ben bunu giymek için istememiştim ..kefen diye istemiştim adam ülünce o hırka yı adama kefen yapmışlardıı................düşünün bir sokakta yürüyorsunuz şimdiki dünyada ve bir adam yada bir çocuk sizden çeketinizi istese ne cewap verirsiniz ..........allah bütün müslümanları affetsin aminnn .........
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş