1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Abalı Dede Türbesi Nerede?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdulkerim Yeni Üye

  Evliyalardan Abalı Dede Türbesi Memlik Hakkında Bilgiler

  Birçok kişinin sadece Memlik olarak bildigi ABALI DEDE 1351 yılında o gunku adı MEMLUK olan Memlik'te dogdu 1426 yılında yine dogduğu yer olan Memlik köyünde 77 yaşındayken vefat etti Abalı Dede bütün hayatını ibadet hayır ve hasenattan sonra bina yapımı ve tamir işleriyle devam etti..

  [​IMG]

  Abalı Dede adının nereden geldigi üzerinde yapılan araştırma sonucunda elde edilen bilgiler şöyledir..
  Veli Hazretleri , ibadet , hayır ve hasenetleri dışında önce MEMLIK zaman zaman da civar köylerdeki yıkılmaya yüz tutmuş veya tamir olacak bütün binaları onarırmış.

  [​IMG]

  Abalı Dede Bu çalışmalarını sürdürürkende Aba Sayaktan yapılmış yakasız uzun üstlük giyermiş bu yüzden ABALI DEDE adını almıştır.

  [​IMG]

  Memlik Abalı dede türbesini başta akıl hastaları olmak üzere felçliler ziyaret ederler. Bu rahatsızlıgı olan kişiler mezarin yanına yatırılır..Eğer şifa bulacak ise kendinden gecer , geçtiginde o mübarek Zatin görünmeyen elleri ile sıvazlanır....

  [​IMG]
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Abalı dede kesin hayatında iyi biridir, ancak türbelere gidip yardım dilemek vesile maskesi adı altında da olsa caiz değil. Gidin Abalı Dede ye dua edin yeterli.
   
 3. a

  angel Yeni Üye

  Abalı dede türbesi Ankara'da civar ilçelerde biyerde ama adını hatırlayamadım
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş