1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

712 Yıllık Ehlibeyt Şeceresi

Konu, 'Her Telden' kısmında abrek tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abrek Yeni Üye

  Bingöl'de 1299 tarihli bulunan Ehlibeyt şeceresi
  Son bulunan ehlibeyt listesi

  İşte 712 yıllık tarihi Ehlibeyt Şeceresi'nin kurtuluş öyküsü... Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alemdar Yalçın ile 10 kişilik ekip, aşiretlerin etnik tarihine ışık tutacak belgeleri bulmak için 2009'da 'Bingöl, Muş/Varto Yörelerinde Ocaklar, Oymaklar ve Boylar' konulu araştırma başlattı. Bingöl'de 'Baba Mansur Ocağı'na ait 1299 tarihli 'Ehlibeyt Şeceresi'nin yeri bulundu. Şecere Güneş Ailesi'nin evindeydi. Ekip incelemek istedi ancak aile izin vermedi. Prof. Dr. Yalçın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu arayarak yardım istedi. Kılıçdaroğlu da Güneş Ailesi'ni arayınca onay çıktı.

  SPONSOR DA ONDAN: Sandıkta kumaş parçalarına sarılı halde saklanmış şecere, parçalanmış haldeydi. Kılıçdaroğlu, Güneş'ten eserin onarılması talebini de iletti, İngiltere'de bulunan bir arkadaşını arayıp sponsor olmasını sağladı.

  OĞUZ BEYLERİNE DAYANIYOR: Ali Rıza Güneş kayıtlarının uzun yıllardır Aydoğmuş ile Güneş aileleri tarafından korunduğunu belirterek şöyle dedi: Tarihi Anadolu Selçukluları döneminde Orta Asya'dan Tunceli ve yöresine gelen Oğuz beylerine dayanıyor. Köyümüzün adı Yeldeğen eski adıyla Şöbek'tir. Şecerede, bağlı bulunduğumuz ocakla ilgili önemli bilgiler var. Baba Mansur'un küçük oğlu Seyit Mansur'a oradan da oğlu Seyit Mahmut'un torunlarına kadar uzanan bir süreç bu. Manevi değeri çok yüksek

  KEMAL BEY 'GÜVENİN' DEDİ: Kemal Bey çok sevdiğimiz bir ailenin çocuğudur. 'Yazıktır onarılması gerekir, hocalara güvenin' dedi. Biz de bu isteğini kabul ettik.

  14 PARÇA, SÜLÜS HATLA YAZILMIŞ: Konservatör ve sanat tarihçisi Nil Baydar 3 aylık bir çalışmayla şecereyi onardı. Baydar çalışmayı anlattı: Hicri 937 yılına tarihlenen şecere, el yapımı 14 parça kağıdın birbirine eklenmesiyle oluşmuştu. Uzunluğu 5065 cm, genişliği 21- 27 cm olan belge üzerindeki yazı, iki kalemle, demir mazı mürekkebi kullanılarak sülüs hatla yazılmış.Bütün yırtıklar ince Japon kağıdı şeritlerle sağlamlaştırıldı. Saklanması için özel bir kutu yapıldı.

  Akşam
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  O secere inanılmaz derece kıymetlidir şimdi kılıçtaroğlunu seviyormus demekki güneş ailesi o aramadan izin çıkmamış:)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş