1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

657 Sayılı Doğum Yardımı

Konu, 'Hukuk Köşesi' kısmında Avukat Canan tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Avukat Canan Yeni Üye

  657 Sayılı devlet memurları kanunu doğum yardımı
  657 kanunu Doğum Yardımı,

  657 sayılı Devlet Memurları Kanunun doğum yardımı ödeneği başlıklı 207 nci maddesinde "Devlet memurlarından çocuğu dünyaya gelenlere 2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda doğum yardımı ödeneği verilir.

  Ana ve babanın her ikisi de Devlet memuru iseler ödenek yalnız babaya verilir. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği yapılan doğum yardımı ödeneği daha yüksek ise, memur olan eşe ayrıca doğum yardımı ödeneği ödenmez, daha düşük ise yalnız aradaki fark ödenir.
  Mahkemelerce verilen ayrılık süresi içinde doğan çocuklar için bu yardım anaya verilir.
  Doğum yardımı Ödeneği hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ve ödeme emri aranmaksızın saymanlarca derhal ödenir. Bu yardım borç için haczedilemez."hükmü yer almaktadır.

  Anılan hüküm uyarınca Devlet memurlarından çocuğu dünyaya gelenlere doğum yardımı ödeneği ödenmesi öngörülmektedir. Doğum yardımı ödeneği, doğumdaki çocuk sayısına bağlı olarak farklı düzenleme içermemektedir. Bu nedenle çoklu doğumlarda da (ikiz veya 3üz veya daha fazla olabilir.) yapılan doğum yardımı aynı olmaktadır.

  KİT lerde I sayılı cetveldeki 657 sayılı Kanuna tabi personel ve II sayılı cetveldeki sözleşmeli personele ödenecek doğum yardımı ödeneği 657 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde yapılmaktadır.

  Yukarıda yer verilen açıklamalar uyarınca Kitlerde çalışan 657 sayılı Kanuna tabi I sayılı cetveldeki memurlar ile II sayılı cetveldeki sözleşmeli personel doğum yardımı ödeneği çoğul gebelik bağlı olarak farklı ödeme yapılmamakta yalnız bir doğum yardımı ödenmektedir.
   
 2. B

  Bengü Yeni Üye

  Doğum yardımı yapıyor devlet bir kereliğine ödeme yapıyorlar
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş