1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

5 Ocak Adananın Kurtuluşu İle İlgili Kısa Yazı

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Akdeniz bölgesinde bulunan Adana ili için 5 Ocak çok önemli bir gündür, 5 ocak Adana'nın kurtuluşu ile ilgili çok kısa yazı ile bu günün önlem ve anlamını hatırlayalım.

  O yıllar çok zor zamanlardı.. Birinci Dünya Savaşı ortalarında, Fransızlar ile İngilizler arasında bir anlaşma yapılmış ve İngilizler, Fransızlara, Kilikya'yı; ve Adana; ve çevresindeki pamuk tarlalarını verme sözü vermiştirler. Bu yapılan anlaşma sonrasında İngilizler, tarihler 20 Kasım 1919 yılını gösterirken, Çukurova bölgesini Fransızlara teslim etmişler, ve Fransızlar, Adana halkına çok ağır işkenceler ve eziyetlerde bulunmuşlardır.

  Adana'nın Fransızların elinde iken yaşadığı zor günlere kısaca değinecek olursak; Ermeniler Adana'ya gelmiş ve, Fransız sömürgesine göre, gerçekleştirilen bir yönetim sistemi ile, buldukları iki yalancı şahit ile, Adana'lı halkın sahip olduğu ev, arsa ya da arazileri ele geçirme hakkını kendilerinde bulacaklardır. Bu durumda, Adana halkı, kendilerinden istenen şeyi yapmak zorundaydı; aksi halde, Fransız yönetimi tarafından kurşuna dizilerek öldürülüyorlardı. Sadece ölüm kurtuluş olsa neyse.. bununla kalmayan Adana'lılar, kazanların içerisinde ve fırınlarda yakılarak katlediliyorlardı. Adana'lılar, sadece bununla kalmayan farklı işkencelere de kurban oluyorlardı, mesela gece karanlıklarında yakalanan Adana'lılar öldürülüyor; ve cesetleri orta yerde bırakılıyordu. Dükkan sahiplerinin dükkanları basılıyor; ev sahipleri, evlerinde süngülenerek öldürülüyorlardı.

  Mustafa Kemal , Adana halkına yapılan bu işkenceye daha fazla göz yummamış; Fransız sömürgesini protesto etmiş; bununla da kalmayarak Sivas'ta Milli mücadele teşkilatlanmasını oluşturmuştur. Fuat Cebesoy'un geliştirdiği savaş stratejisinin uygulanmasına da yine Sivas'ta karar verilmiştir…

  Tüm bu yaşanan olumsuzluklar; ve mücadelelerin sonrasında, Ankara Anlaşması imzalanarak, Fransız'ların Adana; ve Kilikya'yı terk etmeleri karara bağlanmıştır. Türk Askeri Adana'yı 20 Aralık 1921 tarihinde ele geçirmiş olmasına karşın, 5 Ocak 1922'de Fransız'lar Adana'yı tamamen boşaltmışlardır. Bundan dolayı, 5 Ocak 1922 tarihi, Adana'nın kurtuluşu hakkında bilgi verilirken bahsedilen en önemli bilgilerden bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. 5 Ocak tarihi, Adana'nın kurtuluşu olarak 1922 yılından bu yana, Adana halkı tarafından büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.
   
 2. k

  kralcumali Misafir

  ne yapıyon nasıl ora güzelmi çocuklar nasıl
   
 3. l

  leastcumali Misafir

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş