1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

5 Mart Kar Tatili Olan İller

Konu, 'Haberler' kısmında avrupali tarafından paylaşıldı.

 1. a

  avrupali Yeni Üye

  5 Mart 2012 Kar Tatili Olan İller
  05.03.2012 Kar Tatili Olan Okullar
  Kar Tatili Olan Şehirler 5 Mart Pazartesi

  Kuvvetli yağışın devam etmesiyle bazı illerin valilikleri 5 Mart Pazartesi tatil verebilir.
  [​IMG]
  İç Anadolu’nun doğusunda devam eden kar yağışları akşam saatlerinden itibaren Yozgat, Kayseri, Sivas, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir çevrelerinde kuvvetli olacak.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmeler, uydu ve radar görüntülerinden alınan verilere göre; İç Anadolu’nun doğusunda devam etmekte olan kar yağışlarının akşam saatlerinden itibaren Yozgat, Kayseri, Sivas, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

  Kuvvetli yağışın etkisini gece ilerleyen saatlerde kaybedeceğini belirten meteoroloji, yağışların oluşturabileceği; ulaşımda aksama, görüş mesafesinde azalma, tipi ve buzlanma gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği uyarısında bulundu.

  (ANKA)
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Yeni haftaya başlarken büyükşehirlerde sorun yok, Ankara'da pazartesi havalar normale dönecek, İstanbul valiligindende sorunsuz açıklamalar gelecektir. Haberde belirtilen şehirlerden Sivas pazarteside karlı olacak. Yozgat yarından sonra bulutlu bir hava ile haftaya merhaba diyecek. Kayseri ve Niğdede havalar yeni haftayla düzelecek. 6 mart Salı günü ise zaten cemre toprağa düşecek ve bir çok ilde bahar havası yaşanacak. Çok zor 5 Martın hava tahminlerine göre tatil çıkması.
   
 3. a

  ayfer Yeni Üye

  stanbul'da öğlen saatlerinde kar yağışı başladı ancak ardından güneş açtı. Özellikle şehrin yüksek kesimlerinde yağış daha fazla hissedildi. Yarın için ise beklenen sıcaklık 2 derece. Soğukların yeni haftada da kalması bekleniyor.

  Marmara'nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yağış görülecek. Hava sıcaklığı, bugünden itibaren ülkenin güneybatı kesimlerinde 5 ila 7 derece artacak.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Kırklareli, Manisa, Isparta, Burdur, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde aralıklarla görülecek olan yağışların; genellikle karla karışık yağmur ve kar, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova, Balıkesir, Manisa, Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep çevreleri ile öğle saatlerinde Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinde yağmur şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Yağışlar akşam saatlerine kadar Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde, akşam ve gece saatlerinde Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olacak. Sabah ve gece saatlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere ülkemizin iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

  Hava sıcaklığı, ülkenin güneybatı kesimlerinde 5 ila 7 derece olmak üzere, güney ve batı bölgelerde artacak.

  Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeybatı, güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/s) esmesi bekleniyor.

  5 günük tahminler için tıklayın >>>>

  -KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI-

  Yağışların akşam saatlerine kadar Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde, akşam ve gece saatlerinde Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekiyor.

  -KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI-

  Rüzgarın Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 Km/S) esmesi beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Çatı Uçması, ulaşımda aksamalar, tipi vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olmaları öneriliyor.

  -BUZLANMA VE DON UYARISI-

  Sabah ve gece saatlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere ülkemizin iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

  -ÇIĞ UYARISI-

  Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları öneriliyor.

  -BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

  Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

  İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmurlu (10)

  ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı (2)

  İZMİR: Parçalı bulutlu (15)

  ADANA: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinde yağmurlu (13)

  ANTALYA: Parçalı bulutlu (16)

  SAMSUN: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, yüksekleri kar yağışlı (8)

  ERZURUM: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı (-5)

  VAN: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı (1)

  DİYARBAKIR: Parçalı zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde kar yağışlı (6)

  -BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

  MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ile Kırklareli çevrelerinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar, İstanbul, Kocaeli, Balıkesir, Yalova ve Bursa çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

  EGE: Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimleri aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

  AKDENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinde Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş çevrelerinin karla karışık yağmurlu, Adana, Osmaniye ve Hatay çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı görülecek.

  İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde kuzey ve doğusunda kuvvetli olmak üzere bölge genelinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

  BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar akşam saatlerine kadar Bolu, Düzce, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli olacak. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde yer yer kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek.

  ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, öğle saatlerinde kıyı kesimlerinde yağmur şeklinde olmak üzere; akşam ve gece saatlerinde Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerde buzlanma ve don olayı görülecek. Rüzgar, bölgenin kıyı kesimlerinde batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/s) esecek. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

  DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. Rüzgar, bölgenin kuzey ve batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esecek.

  GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, gece saatlerinde Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt çevrelerinin kar yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

  BOĞAZ GEMİ TRAFİĞİNE KAPATILDI

  Marmara'da ara veren yağış gece yeniden başlıyor, Bursa-Sakarya arasını etkileyecek yağış yağmur şeklinde olacak, sıcaklık Çanakkale'de 12 dereceye çıkacak. Yarın Trakya tarafı güneşli, Sakarya tarafı ise daha bulutlu olacak.

  İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Merkezinden yapılan açıklamada, İstanbul Boğazı'nın düşük görüş mesafesi nedeniyle saat 13:15'te gemi trafiğine kapatıldığı bildirildi.

  EN ÇOK KAR YAĞIŞI KARADENİZ'DE

  Ege'de, kıyılarda en ılık gün bugün, sıcaklık 5 derece artacak, gökyüzü de parçalı bulutlu ama sonraki günlerde yeniden soğuma var. Bugün Afyon-Kütahya arasına hafif kar yağacak.

  Akdeniz sahilleri gündüz açık Antalya 16 derece. Kahramanmaraş ile Adıyaman-Diyarbakır arasında bu akşamdan yarın sabaha kadar yine kar görülecek ve soğuklar etkisini sürdürecek.

  Kar yağışının en fazla etkilediği Karadeniz'de; Bartın, Kastamonu, Sinop boyunca kar tipi şeklinde yoğun yağacak. Bolu, Tokat, Artvin boyunca da kar var. Yağış yarın da devam edecek.

  DOĞU ANADOLU'DA 325 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı eksi 16 dereceyle Ağrı ve Kars'ta ölçüldü. Bölgedeki diğer illerde ise gece en düşük hava sıcaklıkları Erzurum'da eksi 15, Ardahan'da eksi 13, Erzincan'da eksi 5 ve Iğdır'da eksi 2 derece olarak belirlendi.

  Bölgede bugün beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının da Ağrı'da eksi 7, Kars'ta eksi 6, Erzurum'da eksi 5, Ardahan'da eksi 4, Erzincan'da 3 ve Iğdır'da da 6 derece olması tahmin ediliyor.

  Kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum ve Ağrı'da özellikle yüksek kesimlerde bulunan köy yollarında ulaşım sağlanamıyor. Erzurum'da 245, Ağrı'da da 80 olmak üzere toplam 325 köy yolu ulaşıma kapalı.

  Öte yandan gece tipi ve kar nedeniyle bir süre ulaşıma kapanan Ardahan-Şavşat karayolu, Karayolları 183. Şube Şefliği ekiplerince ulaşıma açıldı. Söz konusu karayolunda yaklaşık 1 saat mahsur kalan 4 otomobil ve içindeki 9 yolcu, Karayolları 183. Şube Şefliği ekiplerince kurtarıldı.

  Ardahan-Posof kara yolunda ise tipi ve kar yağışı nedeniyle zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor.

  SİVAS-MALATYA KARAYOLU ULAŞIMA KAPANDI

  Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yağdonduran mevkisinde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Sivas-Malatya karayolunun Ulaş-Kangal bölümünde ulaşım sağlanamıyor.

  Karayolları ekipleri, güzergahta yol açma çalışmalarını sürdürüyor. Ulaş ve Kangal ilçelerinde uygulama yapan trafik polisleri, Yağdonduran mevkisine araçların geçişine izin vermiyor. Malatya, Kangal, Gürün istikametine gidecek sürücüler Ulaş'ta, Malatya ve Hekimhan'dan Sivas yönüne gidecek sürücüler de Kangal'da bekletiliyor.

  Sivas'ı çevre illere bağlayan diğer karayollarında da ulaşımın güçlükle sağlandığı bildirildi.

  BOLU DAĞI'NDA DA KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLUYOR

  Yaklaşık iki haftadır aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle Bolu Dağı'nda kar kalınlığı 1 metreyi aştı. Karayolları ekipleri yolun ulaşıma kapanmaması için güzergahlarda kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.

  Sürücüleri etkili olan kar yağışı nedeniyle aşırı hız, yakın takip ve hatalı sollama konusunda uyaran trafik ekipleri, sürücülerden araçlarında zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmalarını istedi.
   
 4. yarımada

  yarımada Yeni Üye

  Saatlerce yolda kalan vatandaşlar, ekiplerin yürüttüğü uzun çalışmanın ardından kurtarıldı.

  Cenaze için Benekli köyüne giden vatandaşlar tipiden dolayı kapanan yolda mahsur kaldı. Aralarında Tatvan Belediye Başkanı Yardımcısı Necati Çinik'in de bulunduğu yaklaşık 60 kişi, 6 saat mahsur kaldıktan sonra, karayolları ve belediyeye ait iş makinelerinin çalışması sonucu kurtarıldı.

  Tatvan Belediye Başkanı Yardımcısı Çinik, gazetecilere yaptığı açıklamada, cenaze defni için Benekli köyüne gittiklerini, cenaze defninden sonra, yaklaşık 100 kişiyle, 6 saat yolda mahsur kaldıklarını söyledi.

  Çinik, şunları kaydetti:

  ''Cenaze defni ve taziye için Benekli köyüne gittik. Taziyeden sonra dönüş yapacaktık ama sabah ulaşıma açılan yol, tipi nedeniyle tekrar kapanmıştı. Mezarlık yolunu açmak için, bizimle köye gelen bir iş makinemiz vardı. O da araçların arka kısmında kaldığı için yol açma çalışma yürütemiyordu. Karayollarına bağlı bir iş makinesinin desteğiyle, yaklaşık 6 saat mahsur kaldık. Çalışmanın ardından yaklaşık 20-25 araç ve bu araçlardaki yaklaşık 60 kişi kurtarıldı. Yol güzergahında bims fabrikası olmasından dolayı, kamyon ve tırlar da mahsur kalmıştı. Asıl işi zorlaştıran bu oldu. Çünkü iş makineleri araçlara ve insanlara ulaşımda büyük sıkıntı yaşıyordu. Orada mahsur kalan yaklaşık 17 araç daha bulunuyor ve bu araçlarda da yaklaşık 40 kişi var. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu insanları kurtarmak için, belediyeye ait bir iş makinesiyle, Karayollarına bağlı iş makineleri koordineli olarak çalışıyor.''

  Köyde mahsur kalan vatandaşlardan Kamil Eker ise, yolda yaklaşık 10 saat mahsur kaldıklarını, mahsur kalanlar arasında kadın ve çocukların olduğunu, çocukların donma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

  Eker, ''İş makineleri sürekli yolu açma ve kurtarma içlemleri gerçekleştirdi. Fakat tipiden dolayı, görüş mesafesi sıfırdı. İş makinelerin yolu açmasının ardından hemen tıkanan yolda araçlar hareket edemiyordu. Telefonla Karayolları ve belediye yetkililerine ulaşmaya çalıştık. Yardım için gönderilen iş makinelerinin yoğun çalışmasıyla, yaklaşık 10 saat mahsur kaldığımız yoldan kurtarıldık. Donma tehlikesi atlattık'' dedi.

  10 saat mahsur kalan vatandaşlar, kurumlar tarafından yürütülen ortak çalışmayla kurtarıldıklarını belirterek, çalışmalarda emeği geçen Tatvan Kaymakamlığına, Tatvan Belediyesine ve Karayolları ekiplerine teşekkür etti.
   
 5. z

  zaza Yeni Üye

  Kar yağışı bu sene gerçekten resmen bezdirdi herkesi
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş