1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

4 Boyutlu İnsan Vücudu Haritası

Konu, 'Her Telden' kısmında eren tarafından paylaşıldı.

 1. e

  eren Yeni Üye

  Google'dan dört boyutlu insan vücudu haritası
  İnsan Vücudu Haritası ile ilgili
  4 Boyutlu İnsan Haritası

  Kanadalı bilim adamları, bilgisayar aracılığıyla 4 boyutlu insan görüntüsü elde ettiler. 3 bin vücut kesitinin yüklendiği bilgisayar programı sayesinde elde edilen modelde, hastalığın vücudun neresinde oluştuğu ve nasıl göründüğü saptanabiliyor.

  Doktorlar da bu program sayesinde ameliyat öncesinde en etkin biçimde hazırlanabilecek. Caveman (Mağara adamı) adı verilen program, Calgary Üniversitesi Tıp Fakültesi nde MR, CAT Scan ve röntgen görüntüleri aracılığıyla yaklaşık 6 yılda geliştirildi ve 1.5 milyon dolara mal oldu.
  Fakülte müdürü Christoph Sensen, Bugün, bu tür görüntülü model tektir. Biz bu modeli, 50 değişik beyinle yapabiliriz. Çünkü herkesin kendi beyin modeli bulunmaktadır. Eskiden sadece tüm vücudun görüntüsü yoktu dedi.
  Sensen, bu modelin kanser, diabet, kas sklerozu ve alzheimer gibi hastalıkların genetiğini inceleme olanağı da vereceğini söyledi. Herhangi bir hastaya uygulandığında, görüntü ancak bir kabinin içinde, üçboyutlu gözlükle elde edilebiliyor. Aynen video oyununda olduğu gibi uzman, organları manipüle edebiliyor ve istediği organı mercek altına alabiliyor. Hasta, kendi durumu hakkında çok daha sağlıklı bilgiye de ulaşabiliyor.
  Uzmanlar, çeşitli dönemlerde 4 boyutlu görüntüsü alınan bir hastaya, Bu 6 hafta önceki durumun, bu ise şimdiki durumun. Ameliyat olsan iyi olur diyebilecek.

  Google Dünya, gökyüzü, Ay ve Mars'tan sonra insan vücudunun haritasına el atmış durumda. Yeni geliştirdiği 'Body Browser' (vücut tarayıcısı) adlı yüksek teknolojili, üç boyutlu uygulama sayesinde, Google Earth'ün sunduğu sokak görünüm modundaki gibi insan vücudu içinde dolaşabilmek mümkün olacak.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Uygulama içinde vücudu bölümlere ayırmak, organları, kemikleri ve tüm kas gruplarının adlarını işlevleriyle birlikte görebilmek mümkün. Program, incelenmekte olan vücudun istenilen yöne doğru çevrilebilmesine de olanak sağlıyor.
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  4 boyutlu sadece sinemalarda var diye biliyordum:)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş