1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

22 Şubat 1962 Ayaklanmasını Kimler Yapmıştır

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Havva tarafından paylaşıldı.

 1. H

  Havva Yeni Üye

  22 Şubat 1962 ayaklanması Talat Aydemir
  22 Şubat 1962 ayaklanmasını kimler yapmıştır
  22 Şubat 1962 ayaklanması hakkında bilgi

  22 Şubat 1962 ayaklanması ve sonuçları nelerdir, Ülkemiz (Türkiye) bu olaylardan nasıl etkilenmiştir.?


  Talat Aydemir
  [​IMG]
  Şubat Olayı, 1962'de, Harp Okulu Komutanı Kurmay Albay Talat Aydemir ve arkadaşlarının, ordu içindeki 27 Mayısçıların tasfiyesi için, 20 Şubat günü başlatılan atama ve gözaltına almalara karşı direnişi olayıdır.

  [​IMG]

  22 Şubat 1962 ayaklanması sonuçları

  Talat Aydemir'in atamaların durdurulması yolundaki ısrarını İsmet İnönü kabul etmedi. Ancak, saat 03.30 da Talat Aydemir alarmı kaldırdığını bildirdi ve evine döndü. Ertesi gün tutuklandı ve Genelkurmay başkanlığı nda göz altına alındı. Harp okulu öğrencileri ise memleketlerine gönderildi. Başlarında Talat Aydemir'in bulunduğu, 22 Şubat direnişine katılan genç subaylar emekliye sevk edildi. Ancak, emeklilik hakkı kazanmamış olanlar ise ordudan tard edilmiş oldular. TBMM, 30 Nisan 1962 de ayaklanmaya karışanların ceza kovuşturmasına uğramamasına ilişkin yasayı kabul etti.
   
 2. b

  berna Yeni Üye

  Bu Şubattan çektigimiz nedir her Şubat can yakar olmuş.. Allah bundan sonrasını hayırlı eylesin.Amin.
   
 3. r

  rodali Yeni Üye

  hemen ardından 5 mart 1962de "anayasa nizamını milli güvenlik ve huzuru bozan fiiller hakında kanun" çıkarılmıştır. basın ve ifade özgürlüğü rafa kaldırılmıştır
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş