1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

2013 Kış Havalar Nasıl Olacak ?

Konu, 'Her Telden' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Kış Ne Zaman Gelecek ? , Kar Ne Zaman Yağacak ? ,
  2013 KışıN Havalar Nasıl Olacak ? ,


  Çok Merak Edilen Sorulardan Biriside 2013 Yılı Kış Dönemlerinde Havalar Nasıl Olacak ?

  [​IMG]

  Son zamlardan sonra özellikle asgari maaşla ev geçindirmeye çalışan herkes korkuyla kışın ne kadar soğuk geçeceğini düşünmeye başladı. Şimdilik Marmara Bölgesi’nde havalar mevsim normallerinden çok daha sıcak geçse de her bölgemiz için aynı şey söz konusu değil. Peki bu kış havalar nasıl geçecek?  Avrupa Orta Vadeli Hava Merkezi’nden gelen son bilgilere göre Türkiye genelinde kış mevsiminin normal sıcaklıklarda geçeceği, Ege ve Akdeniz’de ise normalde 0,5 derece fazla seyredeceği bildirildi. Bununla birlikte Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre ise Türkiye’de 1994′ten bu yana sıcaklıklar normal düzeyde seyrederken, günümüze kadar en sıcak yıl olarak mevsim normallerinin 2 derece üstü ile 2010 yılı oldu.

  Gözlemlere dayalı trend analizinde, Türkiye’deki ortalama sıcaklık değerleri son 100 yıllık zaman diliminde 0,8 derece fazlalaştı. Yapılan iklim indisi çalışmalarında ise Türkiye’deki yaz günleri ve tropik gecelerde artış, soğuk gün ve gecelerde ise azalış kaydedildiği bildirildi. Sıcaklıklardaki bu artış beraberinde bazı ekstrem olayların da sayısını arttırdı.  Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli 5. Değerlendirme Raporu ise sıcaklık artışlarının rutin hale geleceği, Türkiye’nin de yer aldığı Akdeniz Havzası’nın bu artıştan en fazla etkilenecek bölge olduğu bildirildi. Bu artış beraberinde küçük ada ülkeleri için büyük bir tehdidi de getiriyor. Zira buzulların erimesi ile önümüzdeki 10 yıl içerisinde dahi tamamen haritalardan silinebilecek ada ülkeleri var. Örneğin Avustralya yakınlarındaki 134 bin nüfuslu ada ülkesi Mikronezya deniz seviyesiden sadece 30 metre yükseklikte ve her yıl su seviyesi 2.1 santimetre yükseliyor. Bu da yaklaşık 10 yıl içerisinde adanın tamamı ile sular altında kalması demek.

  Sonuçta her yıl artan mevsim sıcaklıkları özellikle fakir aileler için kışın daha az fatura demek olsa da, tüm dünyayı aynı şekilde etkilemiyor.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Soğuk olacak, O kadar soğuk olacak ki buz tutacak çatılar hazırlıklı olmak gerekiyor.
   
 3. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Kış mevsimine girdik soğuk iyiden iyiye kendini göstermeye devam ediyor
   
 4. N

  Neslişah Yeni Üye

  bu yıl kış çok sert geçecek gibi
   
 5. M

  Misafiratilla Misafir

  allah herşeyin hayırlısını versin
   
 6. a

  angel Yeni Üye

  bu kışın geçen seneye göre daha iyi geçeceğini düşünüyorum.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş