1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

2012 Kurban Bayramı Ne Zamandır?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdullah Bin Murat tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Bin Murat Yeni Üye

  2012 Yılında Kurban Bayramı Ne Zaman Olacak?
  Kurban Bayramı 2012'de Ne Zaman

  2012 Yılının Kurban Bayramı Tarihi , Türkiye'de 25 Ekim Perşembe, Arabistan'da 26 Ekim Cuma gününe denk geliyor.Türkiye'de 24 Ekim Çarşamba günü arefe, Suudi Arabistan'da 25 Ekim günü arefe günüdür Kurban bayramı günleri şöyledir..
  [​IMG]

  Türkiye İçin

  24 Ekim 2012 Çarşamba Arefe Günü
  25 Ekim 2012 Perşembe Bayramın 1. Günü
  26 Ekim 2012 Cuma Bayramın 2. Günü
  27 Ekim 2012 Cumartesi Bayramın 3. Günü
  28 Ekim 2012 Pazar Bayramın 4. Günü

  Ayrıca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim Pazartesi Günü de resmi tatil günüdür.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kurban Bayramı Türkiye ve Arabistan arasında bir gün ara ile kullanılacak sebebi ise Hanefi ve Diğer mezhepler arasındaki yorum farkından,

  Suudi Arabistan, Kurban Bayramını 26 Ekim’de kutlayacak...
  Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi, başkent Riyad'daki merkezinde düzenlediği oturumda aldığı kararla, Kurban Bayramının 26 Ekim Cuma günü idrak edileceğini açıkladı. Buna göre Türkiye ve bazı İslam ülkelerinde 25 Ekim Perşembe günü idrak edilecek olan Kurban Bayramı Suudi Arabistan’da bir gün sonra kutlanacak.

  Konuya ilişkin açıklama yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesinin 17 Ekim Çarşamba gününü Hicri takvime göre Zilhicce ayının ilk günü olarak ilan ettiğini ve buna göre de Kurban Bayramı'nın başlangıç tarihinin 26 Ekim olarak açıklandığını söyledi.

  Başkan Yardımcısı Keleş, Türkiye ve bazı İslâm ülkelerinde Kurban Bayramı'nın Suudi Arabistan'dan bir gün önce kutlanacağını ifade ederek, Hanefi mezhebine göre hilalin dünyanın neresinde görülürse görülsün bir gün sonrasının kameri ayın başlangıcı kabul edildiğini, Şafii mezhebi gibi bazı mezheplerde ise ayın, bulunulan coğrafyada görülmesinin esas alındığını belirtti. Söz konusu durumun İslâm literatüründe “ihtilaf-ı met ali”ye itibar edilip edilmemesi (ayın görüldüğü yerlerin coğrafyalara göre farklılık göstermesi) olarak tanımlandığını anlatan Keleş, “Zilhicce ayının hilali dün itibariyle Güney Amerika'nın batısında görüldü.” dedi.

  Keleş, Diyanet İşleri Başkanlığının “ihtilaf-ı met ali”ye itibar etmeyen bir kriteri esas aldığı için ortaya böyle bir farklılık çıktığını bildirerek, hacı adaylarının Arafat Dağı'ndaki vakfesinin Türkiye'de bayramın birinci günü olan 25 Ekim Perşembe gününe rastlayacağını, Suudi Arabistan'da Kurban Bayramı'nın 26 Ekim'de başlayacağını belirtti.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş