1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

2012 Dünya Kadınlar Günü Tarihi

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  8 Mart 2012 Dünya Kadınlar Günü
  8 Mart Perşembe Kadınlar günü
  Dünya Kadınlar Gününün Tarihi Nedir

  Her yıl kutlanan Kadınlar Günü çok önemlidir, Kadınlar günü tarihi, 8 mart dünya emekçi kadınlar günü olarak işlenmiştir.

  Kadınlar günü tarihine göz atalım.

  8 Mart Kadınlar Günü olarak kutlanır.8 Mart gününde kadınlar tarafından veya kadınlar için konferans, gösteri,eğlence gibi çeşitli etkinlikler düzenlenir.Kadınlar arası dayanışma ve kadınların toplumdan beklentileri vurgulanır.

  1975 yılında Dünya Kadınlar yılını ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977'de 8 Mart gününü bütün kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.
  [​IMG]
  Fakat ilk yıllarda belli bir tarih saptanmadığı ve değişen tarihlerde olduğu için her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı ise 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı tarafından olmuştur.

  İki dünya savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de kutlanılmaya başlaması ile daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 yılında 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti.

  8 Mart gününde ne oldu da Dünya kadınlar günü ilan edildi?
  8 Mart 1857 tarihinde Amerika'nın New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemesiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi.

  26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
   
 2. c

  cd_okyanus Yeni Üye

  Bu yıl 8 mart Perşembe gününe geliyor keşke hafta sonu olsaydıda etkinliklere katılsaydım.
   
 3. p

  pepe Yeni Üye

  8 Mart kadınlar gününe sayılı günler kaldı şimdiden kadınlar günümüz kutlu olsun
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş