1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

2012 Ay Tutulması Tarihleri

Konu, 'Her Telden' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  2012 ay tutulması ne zaman olacak
  2012 ay tututlması tarihleri
  Ay Tutulması 2012 nerelerden izlenecek


  Ay kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve ayın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya'nın gölgesi Ay'a düşer. Bu 1.360.000 km uzanan gölge konisi ay uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay saatte 3456 km hareket ettiği için, ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün ayın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir.

  Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu zayıf ışık kalıntıları görünürlüğü mahalli atmosferik şartlara bağlı olarak Ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.

  Dünya, Ay ve Güneş'in bazı değişik durumları Kısmi Ay Tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay'ın üzerine Dünya'nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.

  Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

  maya takvimine göre 21 Aralık 2012'de Mayaların yaşadığı Guatemala ve Meksika'nın güneyi civarında çok net görünecek bir Ay tutulmasının olacağı kehanet arasında arasında geçmekte.
   
 2. t

  turna Yeni Üye

  Her sene ay tutulması kesin oluyormu?
   
 3. A

  Aysehgyul Yeni Üye

  Ay tutulması olayı ayın dünyanın yörüngesine girmesiyle güneşyen almış olduğu parlaklığı kaybetmesi sonunda görülmektedir. Ay tutulması gök olayları içerisine girmektedr. Dünya ve ay güneşten almış oldukları ışınları yansıtarak kendilerini göstermektedirler.

  Ay dünyanın etrafında dünyayla birlikte güneşin çevresinde yörünge hareketlerine göre hareketini yaparken dünyanın ve ayın güneşe dönük olan kısımları aydınlanmaktadır. Diğer taraf karanlık kalır.

  Ay dünyanın yörüngesine bağlı bir şekilde güneşin etrafında döner. Dünyada güneşin etrafında hem kendi ekseni etrafında döner. Bununla birlikte güneşin yörüngesinde dönerek hareket eder.

  Bu sırada dünya yörünge hareketine bağlı bir biçimde ay ile güneşin ortasında kalır. Bu esnada güneşten almış olduğu ışınlar dünya tarafından engellenir ve ayda ay tutulması olayı oluşur.

  Ay dünyanın gölgesine girdiğinden dolay ay tutulması ayın gölgesi dünya üstüne düştüğündeyse güneş tutulması oluşur.
   
 4. şu an 5 haziran ile 6 haziran birleşimindeyiz yani venüs güneşin önünden geçiyor bugün herkesin üstünde bir ağırlık var ve herkes uyukluyor kimse yataktan kalkmak istmiyor ve şu anda bunu yaşıyoruz
   
 5. Şuşu

  Şuşu Yeni Üye

  Ay tutulmasını izlemek ne keyifli oluyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş