1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

2011 Seçimlerinde Oy Nasıl Kullanılır

Konu, 'İlginç Haberler' kısmında ozlembck tarafından paylaşıldı.

 1. o

  ozlembck Yeni Üye

  Seçimlerde nasıl oy kullanılır? Oy Kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Cep telefonuyla oy kullanabilirmiyim? Annemin yerine oy kullananbilirmiyim giib bir çok soruya cevap arayacağız.

  [​IMG]

  Nasıl Oy kullanacağım, 12 Haziran Seçimlerinde nasıl oy kullanacağız?
  Başkan pusulayı gösterecek
  YSK'nin 135 sayılı genelgesine göre, sandık kurulu başkanı, oy zarfı ve pusulasının hiçbir tarafında herhangi bir işaret bulunmadığını ve arkasında sandık kurulu mühürü olduğunu kurul üyelerine, gözlemcilere ve seçmene gösterecek.

  Seçmen, evet
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Nasıl Oy kullanacağım, 12 Haziran Seçimlerinde nasıl oy kullanacağız?
  Başkan pusulayı gösterecek
  YSK’nin 135 sayılı genelgesine göre, sandık kurulu başkanı, oy zarfı ve pusulasının hiçbir tarafında herhangi bir işaret bulunmadığını ve arkasında sandık kurulu mühürü olduğunu kurul üyelerine, gözlemcilere ve seçmene gösterecek.

  Seçmen, “evet” mühürü dışında oy pusulasının herhangi bir yerine imza veya işaret yapmaması, düzgün bir şekilde katlayıp zarfa koyup yapıştırması, aksi halde oyunun geçersiz sayılacağı konusunda uyarılacak. Oy verme işlemi ise şöyle yapılacak;

  TC kimlik numaralı kimlik

  Sandık görevlisine, üzerinde TC kimlik numarası kimliğinizi, varsa seçmen bilgi kağıdınızı verin. Sandık görevlisinden aldığınız oy pusulası ve zarfın üzerinde hiçbir işaret olmamasına dikkat edin.

  Pusula, zarf ve mühür ile birlikte kapalı oy kabinine girin. Yanınızda, cep telefonu, görüntü kaydeden herhangi bir cihaz bulundurmayın, varsa kabine girmeden önce sandık görevlisine teslim edin.

  Evet mührünü dışa katlayın

  Oy vereceğiniz partiye ait alana veya bağımsızın adının bulunduğu bölüme “evet” mührünü basın. Pusulaya başkaca herhangi bir işaret koymayın. Pusulayı, mürekkebin bulaşmasını önlemek için dışa doğru katlayın ve zarfa koyun.

  Oyunuzun bulunduğu zarfı, şeffaf sandığa atın. Oy kullandığınıza ilişkin imzanızı atmayı unutmayın.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş