1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

2011 mtv hesaplama

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Aracınızın vergi işlemlerinin tamamını sitemizden gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu taşıtlarınız veya araçlarınız için vergi hesaplama paneli aşağıda vereceğimiz linkteki gibidir.
  Lütfen motorlu araç vergi borcu sorgulama ile bu bölümü karıştırmayınız. O bölümde motorlu aracınızın vergi borcunu sorgulayıp, bu bölümde ise aracınızın motor hacmine ve modeline göre vergisinin ne olacağının hesaplamasını yapabilirsiniz.
  Vergi hesaplama ekranına gittiğinizde; Araç Tipini, Araç Yaşını ve Motor Silindir hacmini kendi aracınıza göre veya sorgulatmak istediğiniz araca göre seçip Hesapla tuşuna basınız. Ünite işlemeye başlayacak ve panelde bulunan Yıllık tutar, İlk altı aylık tutar, İkinci altı aylık tutar yazan kutucuklara ödemeniz gereken tutarlar YTL cinsinden yüklenecektir.
  Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplaması yapmak için tıklayınız.
  Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama Sorgulaması
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  2010 yılı motorlu taşıtlar vergisi hesaplama işlemleri için uygun bir sayfa. Bu arada 1.6 motor araçlar 600 TL olmuş eksigi var fazlası yok.
   
 3. c

  cd_okyanus Yeni Üye

  Aklı olan arabasını çeker garajına kızlar benzin pahalı vergi pahalı stres var metro kullanmak en akıllacısı
   
 4. N

  NeFeS Yeni Üye

  Benim abim sigortacı sordum 31 Ocak tarihine kadar yatırmak gerekiyormuş ilk taksidi
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  Kısa bir süre sonra Temmuz gibi yine karşımıza çıkacaktır MTV vergileri.
   
 6. M

  Mavi Sağlık Ekibi

  Evet Murat Temmuz ayı geliyor 2. Motorlu taşıt vergisi ödemelerini yapacağız. Biraz indirim yapsalar vergilerde diyecegimde 50.000 liraya araba alıpta senede 700 lira veremeyende binmesin dimi :)
   
 7. cemre

  cemre Yeni Üye

  2011 mtv hesaplama programı varmı yada motor gücüne göre neler ödenecek malum temmuz geliyor.
   
 8. t

  tatlıbela Yeni Üye

  Bu konuda bu sene önemli degişmeler oldu sizlere bu bilgileri vermek istiyorum.

  KATMA DEĞER VERGİSİ İADE TALEPLERİNE İLİŞKİN OLARAK İNTERNET VERGİ DAİRESİNDEN GÖNDERİLMESİ GEREKEN LİSTELERE İLİŞKİN ÖNEMLİ DUYURU

  53 Seri No.lu KDV Sirküleri ile Katma Değer Vergisi iadesi talep eden mükelleflerin listelerini İnternet Vergi Dairesi üzerinden gönderme zorunluluğu getirilmiştir. Listelerin İnternet Vergi Dairesinden gönderilmesi sırasında Katma Değer Vergisi İade taleplerinde gecikme yaşanmaması için aşağıda belirtilen hususlarda azami özenin gösterilmesi gerekmektedir.

  1) 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 29/3 maddesi; "İndirim hakkı vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilir." hükmü gereği belge defter ve kayıtlara hangi tarihte alınmışsa indirim hakkı da bu dönemde kullanılabilecektir.

  Ancak İnternet Vergi Dairesinden İndirilecek/Yüklenilen Katma Değer Vergisi Listesi gönderilirken bazı mükelleflerce belgenin tarihi olarak ilgili vesikanın kanuni defterlere kaydedildiği tarihin yazılmakta olduğu tespit edilmiştir.

  Örneğin 30.01.2011 tarihli bir fatura, firmanın eline geç ulaşması nedeniyle 01.02.2011 tarihinde yevmiye kayıtlarına alınması nedeniyle indirim hakkı 2011/02 döneminde kullanılmıştır; ancak belgenin tarihi olarak İndirilecek/Yüklenilen KDV Listesine 01.02.2011 tarihi değil 30.01.2011 tarihi yazılmalıdır.

  İndirilecek/Yüklenilen KDV Listelerinde belgenin tarihine dikkat edilmediği takdirde KDV İadesi Kontrol Raporlarında sorunlar yaşanmaktadır. Bu durum vergi daireleri arasındaki yazışmaların artmasına ve iadelerin gecikmesine yol açmaktadır.

  2) Ayrıca belgeler İndirilecek/Yüklenilen KDV Listesine yazılırken tarih, seri ve sıra numaraları ile vergi kimlik numaraları doğru olarak ve her iki listeye mutlaka aynı şekilde yazılmalıdır. Alınan mal / hizmetin KDV hariç tutarı ve KDV’si bölünmeden listelere yazılmalıdır.

  3) İthalat verileri girişinde Vergi Kimlik Numarası 10 haneli 1 olarak yazılmalı (1111111111) ve Gümrük Giriş Beyannamesi numarasına listelerde mutlaka yer verilmelidir.

  4) Yevmiye kayıtlarına muhasebe fişi veya mahsup fişi gibi belgelerle fatura düzenleme limitinin altında bulunan perakende satış fişi, ödeme kaydedici cihaz fişi, noter makbuzu gibi belgelerde Vergi Kimlik Numarası 10 haneli 3 olarak yazılmalı (3333333333) ve bunların KDV’lerinin toplamı bu döneme ait indirilecek KDV’nin %5’ini aşmamalıdır. Fatura bilgileri ise miktarına bakılmaksızın listelere yazılmalıdır.

  5) İndirimli orana tabi teslim ve hizmetler dolayısıyla yıllık iade talep edilmesi durumunda KDV Beyannamesinde işlem türü olarak 450 kod kullanılmalı ve 2010 yılına ait tüm aylara ilişkin İndirilecek KDV Listesi iade talep edilen dönemde "Belgenin indirim hakkının kullanıldığı dönem" sütunu doldurularak İnternet Vergi Dairesinden gönderilmelidir.

  Diğer taraftan, İnternet Vergi Dairesinde listelerin doldurulmasına ilişkin zaman zaman değişiklikler/yenilikler yapılması nedeniyle DUYURULAR ve SIK KULLANILANLAR bölümlerinin takip edilmesi gerekmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş