1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

2 Yaş Krizi İle Nasıl Baş Edilir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında hayal perisi tarafından paylaşıldı.

 1. h

  hayal perisi Yeni Üye

  Bol ağlama ve inatlaşmanın hakim olduğu 2 yaş döneminde çocuklarınızın bu sendromu en iyi şekilde atlatabilmesi için ebeveyn olarak oldukça yaratıcı olmanız gerekmektedir.

  Bebeklikten çıkış dönemi olarak bilinen 2 yaş döneminde çocuklar pek çok beceriye sahiptirler. Fiziksel, bilişsel ve dil gelişimleri sayesinde kendilerini rahat ifade edebilen çocukların akran ilişkileri ve oyunları daha eğlenceli gerçekleşmektedir. Bu dönemde çocuklarda ben giyeceğim; senin istediğini değil benim istediğimi giyeceğim; ben yapacağım gibi söylemlerin yanı sıra zaman zaman ağlama nöbetleri ile karşı karşıya kalınmaktadır.

  2 yaş sendromunu yaşayan çocuk neler yapar?

  *Önceleri kısa dönemlerde susturulan çocuklar bu dönemde daha uzun süreli ağlama davranışı gösterebilir.

  *Farklı korkular geliştirilebilir.

  *İnatçılık ve karşı gelme baş göstermektedir.

  *Bazı renklere ilgi başlayabilir.

  2 yaş krizinde çocuklara bir ebeveyn olarak şu şekilde davranabilirsiniz:

  *Çocuğunuzun enerjisini boşaltabileceği; hoplayıp, zıplayabileceği, koşabileceği özgür alanlar yaratmalısınız.

  *Çocuğunuz bir konuda inatlaşmaya başladıysa onun ilgisini başka yöne çekerek öfke patlaması yaşama durumunun önüne geçebilirsiniz.

  *Çocuğunuzun etrafındaki insanlara alışması için onlara yardımcı olun. Akranlarıyla beraber oyun oynama becerisi olmayan çocuğunuza yardımcı olun.

  *Bir süre işe ara veren bir anne iseniz işe başlarken çocuğunuzun bu duruma alışabilmesi için ona yardımda bulunmalısınız. Gerekirse 2 yaş sendromu ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için çocuk ruh sağlığı uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş