1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

2 Yaş Çocuğun Eğitimi Nasıl Olmalı?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  2 Yaş Çocuğu Eğitiminde nelere dikkat edilmeli
  2 Yaş Çocuğu Eğitimi Nasıl Olmalı?
  2 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri nelerdir?  2 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri nedir nelere dikkat etmek gerekir.

  Çocuk iki yaşına girdiği zaman hareket becelerinde oldukça artış olduğu gözlemlenir. Hareket becerileri arttıkça da etrafını daha fazla karıştırmaya başlar. Bu dönemde dikkat süresi kısadır. Elindeki nesnelerle uzun süre ilgilenmez.

  Oyuncakları fazla dikkatini çekmez. Evdeki eşyalar daha fazla ilgisini çeker. Mutfak araç gereçleri oldukça ilgilendiği nesnelerdir.

  Dikkatini renkli ve parçalanıp tekrar bütün olabilen, itilen, takılan oyuncaklar çeker. Nesneleri tanıtan renkli kitaplarla ilgilenir. Kendi yaşıtlarıyla henüz oyun oynamaz. Daha çok gözlem yapar, taklit eder. Diğerlerinin elinden oyuncak çeker.

  2 yaş çocuğu oldukça meraklıdır. Nesneleri ellemek, dokunmak ister. İstekleri engellendiği zaman hayal kırıklığına uğrar.

  Tepkisini ağlama, tepinme şeklinde verir. Egosantrik(benmerkezci) dönemdedir. Dünyada olup biten herşeyin kendisi için olduğunu düşünür. Bu yüzden de isteğinin olması konusunda diretir. İnatlaşmadan dikkatini başka yöne kanalize etmeye çalışmak olayları çözümler.

  Cezalandırıcı, inatlaşmacı bir tutum içine girmek iletişimi bozar. Negativist(olumsuz) bir tutum içinde olması dolayısıyla işler karmaşık bir hal alır. Olumsuz tavırlar ile istediklerini yaptırmaya çalışır. Böylecede inatçılık gelişir. Dolayısıyla uzlaşmacı bir tavır sergilemek, sorunu daha çabuk çözer. Evde belli sınırlar içinde istediklerini yapmasına olanak tanımak gerekir.

  Tuvalet eğitimi de bu dönemde yavaş yavaş kazanılmaya başlar. Yetişkinlerin bu konuda anlayışlı, sabırlı ve sevgiyle yaklaşımları sonucu bu eğitim çocuğa kazandırılmış olur.
   
 2. M

  Misafir Misafir

  benım 2yasında oglum var herkeze devamlı olarak vuruyor bıseyler atıyor bagırıyor ıstedıgı olmadıgı zamanda kusup koseye gıdıp aylanıyor bunları yapması benı cok uzuyor ne yapmam gerekıyor yardımcı olurmusunuz
   
 3. m

  mısafır Misafir

  benım kızım 2 yasında ve herseye aglıyo komsumun 1 yasında kızı var o elıne ne alsa aglıyo vermek ıstemıyo hcbırseyını dolabın uzerınde fotograflar var ona bıle baksın ıstemıo aglıyo hemen oyuncakları da aynı sekılde o kızı gorunce aglamaya baslıo dıyebılırım yanı ne yapmam gerek yardmcı olursanız cok sevırımm
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş