1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

2 derecelik artış kutupları eritebilir

Konu, 'Doğa Bilimleri' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Küresel ısınmadaki 2 derecelik artış kutupları eritebilir.

  Doğal Hayatı Koruma Vakfı[​IMG] küresel ısınmadaki 2 dereceden az bir artışın bile buzların erimesine ve denizlerin 7 metre yükselmesine neden olacağını belirtiyor.


  Yeni yapılan araştırmaya göre[​IMG] Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)[​IMG] 2 dereceden daha az bir küresel ısınmanın Grönland Buz Tabakası ile Kuzey Kutbu buzlarının erimesi için yeterli olduğu konusunda uyardı. WWF'den yapılan açıklamada[​IMG] bilim adamları 2 derecelik bir küresel ısınma sonucunda Kuzey Kutbu buzlarının eriyeceğini ve Grönland Buz Tabakası'nın çöküşünü tetikleyeceğini belirtiyorlar. Sonuç olarak ise küresel deniz seviyeleri milyonlarca insanın yaşamını tehdit edecek şekilde birkaç metre yükseleceği söyleniyor. Grönland Buz Tabakası'nın erimesinin deniz seviyesinin 7 metre yükselmesine neden olurken[​IMG] Kuzey Kutbu buzlarının erimesinin ise ekosistemi etkileyeceği kaydediliyor.
  WWF[​IMG] Pazartesi'den başlayarak gelecek yılın başına kadar "Yeni bir iklim antlaşması için etkili müzakere metinleri hazırlamak" amacıyla hükümetleri Polonya'da toplanmaya çağırıyor.
  İklim değişikliklerinin etkilerinin günümüzde yaşandığının altını çizen WWF Küresel İklim Girişimi lideri Kim Carstensen[​IMG] "Kuzey Kutbu ve Grönland'de buzların erken erimesi tehlikeli iklimsel geri bildirimleri tahmin edilenden daha çok hızlandırabilir. Sorumlu politikacılar[​IMG] bu acil doğa uyarısı koşulları altında tekrar oyalama taktikleri savurmaya cesaret edemiyorlar" dedi.
   
 2. Nursena

  Nursena Admin

  Dugamızı korumalıyız...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş