1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

19 Mayıs Bayramı neden kutlanır

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında nht tarafından paylaşıldı.

 1. n

  nht Yeni Üye

  Gençlerin Bayramı olan 19 mayıs bayramı neden kutlanır,19 mayıs bayramının kutlanma sebebi,19 mayıs bayramı niçin kutlanır gibi sorulara cevaplar.


  [​IMG]


  Atatürk
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  19 mayıs bayramı kule yapılır, cumhuriyetin bekçileri olarak dimdik ayaktayız, bakın yıkılmıyoruz mesajı verilir.Ondan sonra eğlence düzenlenir...
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  19 Mayıs Bayramını niçin kutlarız?

  19 Mayıs 1919 günü, Türk Milleti için önemli günlerden biridir. Özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atılmıştır. Kurtuluş Savaşı, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basması ile başlamıştır.

  Ülkesini içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan çıkarmak isteyen, “Milletin bağımsızlığını yine milletin azmi ve kararlılığının kurtaracağına” inanan Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a çıkışı ile bütün ülkeyi aydınlatacak bir hareketi başlatmıştır. Yani Mustafa Kemal kurtuluş meşalesini Samsun’da 19 Mayıs 1919′da yakmıştır.

  Atatürk’ün milli birlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek için çıktığı yolculuk, küllenen umutları canlandırmış, Anadolu insanın tek yumruk olmasını sağlamıştır. Atatürk Türk Milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşaması için giriştiği bu savaşta, tüm gücünü, millete olan inancından ve güveninden almıştır.

  Atatürk bir konuşmasında “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” demiştir. Ulu önder Atatürk’ün bağımsızlık ışığını yaktığı 19 Mayıs’ı doğum günü olarak kabul etmesi, 19 Mayıs’ın tarihimizdeki yerini ve önemini en iyi biçimde yansıtmaktadır. Çünkü 19 Mayıs ülkenin mutlu geleceği için atılan ilk adımdır.

  Kurtuluş savaşı, hazırlık çalışmalarından Büyük Zafer’e kadar her yönü ile çok iyi tasarlanmış, umutların ve özlemlerin çığ gibi büyüyerek coşkuya ve zafere dönüştüğü kahramanlık destanımızdır.
  Kurtuluş Savaşı başarıyla sonuçlandıktan sonra 29 Ekim 1923′te Cumhuriyet ilan edildi. Atatürk Cumhuriyeti Türk gençliğine armağan etti. Bizler de Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olan 19 Mayıs günü tarihini “ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇliK VE SPOR BAYRAMı” olarak kutluyor, bu kahramanlık destanını, o yollarda yaşanan büyük sıkıntıları ve çekilen çileleri unutmamaya, yeni nesillere de unutturmamaya çalışıyoruz.
   
 4. M

  Misafir Misafir

 5. M

  Misafir Misafir

  19 Mayıs neden gençlere armağan edildi...
   
 6. M

  Misafir Misafir

  :eek:yaşaşın 19 mayıs :eek::cool:
   
 7. b

  beyza Misafir

  :eek: biraz daha kısa olsaydı ... yinede teşekkürler:rolleyes:
   
 8. M

  Misafir Misafir

 9. S

  Sinel Yeni Üye

  19 mayıs gençlik ve spor bayramımız elbetteki kutlanacak
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş