1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mız kutlu olsun.

Konu, 'Önemli Günler' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  [​IMG]

  Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919'da "Bandırma Vapuru" ile İstanbul’dan Samsun'a hareket etti. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a vardı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı. Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk'ün, Samsun'a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaktadır.
  Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye’nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu. Gençliğe bıraktığı bu önemli görevi söylevinde şöyle dile getiriyordu Atatürk: "Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır."
  Atatürk, "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!" sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır.
  Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır.
  19 Mayıs; 1981 yılından bu yana "Atatürk'ü Anma Günü" olarak da kutlanmaktadır. Bunun nedeni Atatürk’ün bir söyleşi sırasında: "Ben 19 Mayıs'ta doğdum" demiş olmasıdır.  19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
   
 2. FATMA AYNUR

  FATMA AYNUR Yeni Üye

  tşkler hepimizin kutlu olsun canım:)
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  teşekkürler yosuncuğum hepimizin bayramı kutlu olsun nede olsa bizlerde genciz dimi ama :)
   
 4. yosun

  yosun Süper Yönetici

  evet canım gönlümüz gencc inş hep böyle kalırızzzz:)
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  19 Mayıs bu sene Perşembe gününe denk gelecek. Kutlamalar sanırım hafta içinde yapılacak. 19 Mayıs tatililde 1 gün olacak Cuma ya gelseydi izinlerin süresi azalırdı.
   
 6. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Ataturk'un genclere vaadetigi cok önemli ve guzel bir gundur. Genclere ciddi derecede önem veriyordu.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş