1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

18 Mart çanakkale zaferi ile ilgili sözler

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında çağkan tarafından paylaşıldı.

 1. çağkan

  çağkan Yeni Üye

  18 Mart Çanakkale zaferi ile ilgili sözler
  Çanakkale ile ilgili yazı ve şiir

  Çanakkale ile ilgili yazı ve çook güzel bir söz yada şiir yazabilir misiniz?
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

  “Harpte iki meş’um (uğursuz) şey vardır. Bunlardan biri taş duvara körükörüne yüklenmek, diğeri kuvvetleri birtakım ayrı ve bağlantısız harekata dağıtıp körletmektir. Biz bu iki ahmaklığı yapmanın tehlikesiyle karşı karşıyayız.”
  İngiliz Başbakanı Asquith
  .

  “Ordunun yardımı olmaksızın Filo’nun başarı sağlayabileceği ümidine kapılmıştım; fakat şimdi bu işte müşterek bir harekatın zorunlu olduğunu anlıyorum.”
  Churchill
  .

  "Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir.”
  Churchill
  .

  “... Bu Türk kıtaatının cesaret, metanet ve se’bat cihetiyle takdir ve senaya liyakatı, her şüphenin fevkinde bulunmuştur. Donanmasının ateşiyle de, en müessir surette muavenet gören pek cesur bir düşmamn taarruzlarına karşı sayısız muharebelerde bu kıtaat mevkilerini muhafaza etmişlerdir.”
  Alman Generali Liman von Sanders
  .

  “Avrupa’da hizbir asker yoktur ki, bu ifadenin altını çiziyorum, Türklierle mukayese edilebilsin. Almanların müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Gelibolu’yu zikretmek isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük zayiata uğrayan kıtalar, Türk olmasalardı. Yerlerinde kalamaz ve derhal değiştirilirlerdi. Halbuki, Türkler, bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar.”
  General Tawshend
  .

  “Çanakkale Seferi, Türk milletinin eski kudret ve kuvvetini muhafaza ettiğini, can çekişen bir imparatorluk içinde kahraman bir milletin varlığını meydana koydu.”
  General Fahri BELEN
  .

  “Müttefiklerin gayreti kalmamıştır. Türkiye insan menbalarını (kaynaklarını) sarf ederek bitab (bitkin) kalmış, müttefikler, hissolunur derecede zayıflamamışlardır. Fakat Çanakkale Muharebesi’nin Rusya’nın akibeti ve Balkanlar’daki tesiriyle Türkler müteselli olabilirler.”
  Larşer
  .

  “... Türk askerinin savaş ve dövüş hususunda haiz bulunduğu evsafın bidayette layikiyle takdir edilmemiş olması, Ingilizler için felaket olmuştur.... Türk askerinin ne yaman muharip olduğunu, Ingilizler kendileriyle dövüştükten sonra bittecrübe anlamışlardır.”
  Ingiliz Generali Oglander
  .

  “Yenilmez Ingiliz donanmasının uğradığı akibetten komutanlar değil, strateji kurallarını ihmal eden devlet adamları sorumludur. Boğazlar ve Trakya bölgesinde altı Türk kolordusu varken, donanmayı tahkim edilmiş bir Boğaz’dan geçirmek ve Boğaz kıyıları işgal edilmeden beş tümenlik bir kuvvei seferiyeyi Istanbul’a getirmek planının şansı çok azdı.”
  General Fahri BELEN
  .

  “Çanakkale Savaşları, Avusturalya ordusunun gelişimine birçok etkide bulunmuştur. İlk olarak Avusturalya ordusu kuvvetlerinin bir yabancı tarafından değil, bir Avusturalyalı subay tarafından idare edilmesini temin edecek bir uygulamaya başlanmıştır. Ve Çanakkale olayları, bu uygulamayı başlattı.”
  Avustralyalı Yarbay D. M. HORNER
  .

  “Çanakkale Savaşları, savaşa İngiliz bayrağı altında katılan Yeni Zelanda’nın uluslaşma sürecine çok önemli katkılarda bulunmuştur. 1915’te Yeni Zelandalılar, kimliklerini İngiliz İmparatorluğu içerisinde tanımlamaktaydılar ve bağımsızlık kazanmak gibi istekleri yoktu.”
  Yeni Zelandalı Prof. Dr. J. PHİLLIPS
   
 3. M

  Misafir Misafir

  Çanakkale bir destan onu anlamak yürek ister.
   
 4. M

  Misafir Misafir

  Kimler "transformice" oynuyor?
  :confused::confused:Ben
  Ben
  :eek:Ben:confused:
   
 5. p

  pepe Yeni Üye

  Burada çanakkale zaferi deniyor biride çıkmış ordan transformice oynayan varmı diyor
   
 6. M

  Misafir Misafir

  çanakkale cephesi oyun cephesi değildi senin ataların transformice oynamaya gitmediler tabi bnde kme dyosam sanki anlıycan şimdi savas cıksa sen yerinderahat rahat otur transformiceni oyna bu vatanı savunacak senden delikanlıları elbette vardır...
   
 7. M

  Misafir Misafir

  ne diyorsun sen delimisin ? burada Çanakkale'de bizler için canını feda etmiş Türk askerinin kahramanlığı , cesareti anlatılıyor o bir oyun değiL , o bir sihir değil o bizim hayatımızı kurtaran kahraman :mad:
  HADDİNİ BİL ŞU AN SEN ONLAR SAYESİNDE YAŞIYORSUN , NEFES ALABİLİYORSUN .!!!
   
 8. M

  Misafir Misafir

  helal olsun en son yorum atana
   
 9. H

  Han Misafir

  Çankkale geçilmez dedikte neoldu 2 sene sonra çanakkale üzerinden İstanbul ele geçirildi...
  Bizim yaptıgımız tek şey bu tip az rastlanan zaferlerle övünmek...
  Bizim acilen uyanmamız lazım arkadaşlar olmaz böyle
   
 10. M

  Misafir Misafir

   
 11. M

  Misafir Misafir

  VaLLa heLal OLsuN yA NaSıl MüCadELE etMİşLer yA :d:d:):):):):):):):)
   
 12. M

  Misafir Misafir

  Ne güzel sözler bunlar Çanakkale ruhu.
   
 13. a

  antalia Misafir

  Çanakkalem bir tanem
   
 14. c

  cemre gece Misafir

  çok güzel daha fazla bekliyorum:eek::cool::confused:
   
 15. M

  Misafir Misafir

  allah razı olsun saolun süper sözler.
   
 16. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Çanakkale zaferi zaferlerin en büyüğüdür
   
 17. M

  Misafir Misafir

  yazık çok yazık biz burda ülkesi için canını feda eden şeylerden bahsediyoruz beyfendi orda oyun soruyo oyun istiyosan git baska sitelere bu site de tarih yatıyor oyun değil atatürk için oumaya değer birdsey vatanına değer verip bi oku bence :mad::mad::mad::mad:
   
 18. M

  Misafir Misafir

 19. J

  Jin-Tan Misafir

  Kısa ve öz bir söz arıyorum 18 Mart ile ilgili... ACİL!!!
   
 20. M

  Misafir Misafir

  iiiii de güzel sözler yok kii kısa ve özz olmalııı....
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş