1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

14 Kasım Diyabet Haftası

Konu, 'Önemli Günler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Diyabet Nedir ? , Tedavisi Varmıdır ? ,
  Diyabet Tedavisi Nasıldır ? , Diyabet Tedavi Türleri Nelerdir ? ,
  Diyabet Belirtileri Nelerdir ? , Türkiyedeki Diyabetli Çocuk Sayısı ,


  14 Kasım Diabet Haftası ;

  Her annenin korkulu rüyalarından biri de diyabet. 14 Kasım Diyabet Haftası öncesinde bu hastalığı yakından tanımanın ve Okulda Diyabet Programı hakkında bilgilenmenin tam vaktidir diye düşünüyorum.
  Öncelikle çocuklarda şeker hastalığının belirtilerini bilelim;
  * Çok su içme,

  * Sık sık ve çok miktarda idrar yapma,

  * Gece idrar yapmak için sık sık tuvalete kalkma ya da altına kaçırma,

  * İştah artmasına rağmen kilo kaybetme,

  * Kız çocuklarda genital bölgede kaşıntı,

  * Bazen halsizlik, hafif ateş, karın ağrısı gibi genel yakınmalar.

  * Şeker hastalığına bağlı koma (diyabet koması) belirtileri;

  * Bulantı, kusma,

  * Karın ağrısı,

  * Gözlerde çöküklük,

  *Derin ve hızlı nefes alma (solunum sıkıntısı),
  * Ağızda aseton kokusu

  [​IMG]
  Türkiye'de yaklaşık 20 Bin diyabetli çocuk var
  Diyabetin çoğunlukla erişkin hastalığı olarak bilinmesine rağmen çocuklarda da sıklıkla görüldüğünü biliyor musunuz? Türkiye’de çoğu okul çağında 15-20 bin diyabetli çocuk yaşıyor maalesef. Sanofi, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrin ve Diyabet Derneği ele ele vererek veliler ve öğretmenler aracılığıyla farkındalık yaratarak erken tanı sağlamak, diyabetli çocukların okullardaki yaşam kalitelerini artırmak üzere “Okulda Diyabet Programı”nı (ODP) hayata geçirdi.
  Çünkü diyabetli çocukların kendi yaşıtlarından farklı sorunları var. Çünkü diyabetli çocukların 7 gün 24 saat takip edilmesi gerekiyor. Çünkü günde 4 kez kan şekerlerine bakıp, buna göre günde 4 kez insülin enjeksiyonu yapıyorlar. ODP’nin amacı gündüz zamanlarının çoğunu okulda geçiren diyabetli çocukların yaşadıkları sıkıntıları hafifletmek. Programın üç temel amacı var:
  1- Tip 1 diyabetin ne olduğu konusunda veliler ve öğretmenler aracılığıyla farkındalık yaratarak okul çağındaki çocuklarda Tip 1 diyabet erken tanısını sağlamak ve diyabetik ketoasidoz sıklığını azaltmak.
  2- Okul çağındaki diyabetli çocukların bakımlarını güçlendirmek ve yaşadıkları sorunları çözmek.
  3- Okul çağındaki çocuklarda sağlıklı beslenme tutumu oluşturmak.
  [COLOR=#333333][FONT=Arial][B]Diyabetli çocukların okul hayatı[/B]
  [COLOR=#333333][FONT=Arial]Gündüz zamanlarının çoğunu okulda geçiren diyabetli çocuklar temel olarak şu sorunlarla karşılaşıyor. Okulda beslenme planlarına uygun yemek bulamıyorlar, insülin yapmak için uygun ortamları yok ve kan şekeri düşüklüğü gibi acil durumlarda acil tedavi yapılamıyor. Okulda Diyabet Programı ile farkındalıkları artan öğretmenler, diyabetli çocukların okula adaptasyonu konusunda daha fazla rol üstlenmeye ve diyabetli çocukların ihtiyaçları konusunda daha fazla bilinçlenmeye başladı.
  [COLOR=#333333][FONT=Arial][B]Diyabetli çocuklara erken tanı konması ve tedavileri neden bu kadar önemli?[/B]
  [COLOR=#333333][FONT=Arial]Tip 1 diyabetli çocuklarda kan şekeri dengesi çocuğun yaşam kalitesini ve okul başarısını doğrudan etkilemektedir. Kan şekeri dengesi bozuk olan çocuklar bitkin ve halsiz olmakta, okula devam sorunu yaşamaktadırlar. Özellikle sınav zamanlarında kan şekeri düşüklüğü geçici de olsa öğrenme güçlüğüne yol açarak okul başarısını doğrudan etkilemektedir. Bunların dışında kan şekeri yüksekliğinin uzun yıllar devam etmesi böbrek yetmezliği, görme kaybı ve damar/sinir zedelenmesi gibi sorunlara neden olmaktadır.
  [COLOR=#333333][FONT=Arial][B]Öğretmenlere ve okul idaresine düşen görevler[/B]
  [COLOR=#333333][FONT=Arial]Öğretmenlerin ve okul idaresinin diyabetli çocuklara yaklaşımında en az 4 konu kritik önem taşıyor:
  [COLOR=#333333][FONT=Arial]1. Sınıflarında zayıflayan, çalışkan olduğu halde okulu aksatan ve özellikle de dikkat çekici sıklıkta tuvalete giden çocukların durumlarını aileleri ile konuşmak ve bu şekilde diyabetin erken dönemde tanısını sağlamak.
  [COLOR=#333333][FONT=Arial]2. Okullarındaki diyabetli çocukların kendilerine getirdikleri mektubu ve bu program kapsamında ulaştırılan “Okulda Diyabet Bakım Rehberi”ni okuyarak sınıflarındaki diyabetli çocuklara destek olmak ve acil durumlarda çocuklara yardım etmek.
  [COLOR=#333333][FONT=Arial]3. Diyabetli çocuğun iznini almak kaydıyla sınıfta diyabet konusu ile ilgili bilgilendirme yaparak farkındalık yaratmak ve diyabetli çocuklara empati ile yaklaşılmasını sağlamak
  [COLOR=#333333][FONT=Arial]4. Diyabetli çocukların sağlık durumları ve ruhsal sorunlarını aile ile paylaşarak işbirliği içinde diyabetli çocuklara destek olmak.
  [COLOR=#333333][FONT=Arial][B]Tedavisi[/B]
  [COLOR=#333333][FONT=Arial]Diyabet hastalığının tedavisinde insülin, beslenme planı ve egzersiz yer almaktadır.
  [COLOR=#333333][FONT=Arial][B]İnsülin:[/B] Tip 1 diyabet, ömür boyu devam eden kronik bir hastalıktır. Vücutta pankreastan üretilemeyen insülin, deri altına enjeksiyon yoluyla verilerek tedavi edilir. Böylece insülin ihtiyacı karşılanır ve bu çocuklar normale yakın bir yaşam sürdürebilirler.
  [COLOR=#333333][FONT=Arial][B]Beslenme:[/B] Günlük beslenme planı da kişiden kişiye değişmekle birlikte çocuklarda üç ana üç ara öğün şeklinde düzenlenmektedir. Beslenme planı, diyabet hastalığının tedavisi ve kontrolünde büyük önem taşımaktadır. Beslenme planına uyamayan çocuklarda kan şekeri düşüklüğü ya da şekerin fazla tüketilmesinde kan şekerinin yükselmesi söz konusu olacaktır. Bu nedenle çocukların okulda/sınıfta öğün almasının desteklenmesi ve kontrol edilmesi çok önemlidir.
  [COLOR=#333333][FONT=Arial][B]Egzersiz:[/B] Diyabet hastalığının tedavisinde insülin, sağlıklı beslenme programı ve egzersiz bir bütün olarak ele alınmalıdır. Egzersiz yapılabilmesi için kan şekerinin çok düşük ya da çok yüksek olmaması gerekmektedir. Egzersiz konusunda çocuğun desteklenmesi hem diyabet tedavisine destek olması hem de çocuğun akranlarından uzaklaştırılmaması ve kendini daha iyi hissetmesi için büyük önem taşır. [/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR]

   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Allah şifa versin, Diabet oldukça yargın bir hastalık türü.
   
 3. N

  Neslişah Yeni Üye

  Diabet zor bir hastalık Allah yardımcısı olsun hastaların
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş