1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

10.Sınıf Matematik Permütasyon Soruları ve Cevapları

Konu, 'Liseler ve İlköğretim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  10.Sınıf Matematik Permütasyon Soruları ve Cevapları aşağıdaki gibidir isterseniz bu soruları ve cevaplarını PDF olarak aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

  1.
  A = {a, b, c, d, e} kümesinin üçlü permütasyonlarının kaçında a bulunmaz, bbulunur?(18)

  2. Farklı, 2 matematik, 3 fizik, 4 kimya kitabı bir rafa yan yana, aynı dersin kitapları yan yana gelmek koşuluylakaçfarklıbiçimdedizilebilir?(72.4!)

  3. KARAKAYA kelimesinin harfleri ile anlamlı ya da anlamsız 8 harfli kaç kelime yazılabilir?(840)

  4. İki tane 3, dört tane 4 ile altı basamaklı, 4 ile başlayıp 4 ile biten kaç sayı yazılabilir?(6)

  5. 2342343 sayısının rakamları ile 2 nin sağında 3 olmak koşuluyla (23 biçiminde) 7 basamaklı kaç sayı yazılabilir?(30)

  6. 7 kişilik bir aile yuvarlak bir masa etrafında oturacak- tır. Baba ve anne yan yana olmak koşuluyla kaç farklı şekilde oturabilir?(240)

  7. 4 mimar, 3 mühendis ve 2 usta bir yuvarlak masa etrafına, aynı meslekten olanlar yan yana olmak koşuluyla kaç değişik şekilde oturabilirler?(576)

  8. 4 fizik ve 8 matematik öğretmeni yuvarlak bir masa etrafına, iki fizik öğretmeni arasına iki matematik öğretmeni oturmak koşuluyla kaç değişik şekilde otururlar? 6. 8!

  9. "MATEMATİK" kelimesinin harflerinin yerlerideğiştirilerek, dokuz harfli, "A" ile başlayan kaç
  değişik kelime yazılabileceğini bulalım. ( 9!)
  8
  10. 100233344 sayısının rakamlarının yerleri değiştiri- lerek, 9 basamaklı kaç farklı çift sayıyazılabileceğini

  bulalım. ( 4.7! )
  3
  11. 6 oyuncağın, üç kardeşten en küçüğüne 3, en büyü- ğüne 1, ortancaya 2 oyuncak verilmek şartıyla, kaç farklı şekilde paylaştırılabileceğini bulalım.(60)

  12. Şekildeki çizgiler bir kentin birbirini dik kesen sokaklarını göstermektedir. A dan hareket edip C ye uğrayarak B noktasına en kısa yoldan gidecek olan bir kimse kaç değişik yol izleyebilir?(24)

  13. Dokuz koşucunun katıldığı bir koşuda, koşu başladıktan sonra belli üç kişi koşuyu bırakmak zorunda kalıyor. Buna göre, bu koşuda ilk üç derece kaç farklı şekilde gerçekleşebilir? (120)

  14. 3 kız ve 3 erkek arkadaş, herhangi iki erkek bir arada olmamak koşulu ile 6 kişilik bir sıraya kaç farklı şekilde yan yana oturabilirler?(72)

  15. 100 den 200 e kadar otan doğai sayılar yazılırken toplam kaç kez 7 rakamı kullanılmıştır?(20)

  16. Sinema salonunda bulunan n tane koltuğa, n tane öğrenci 120 farklı şekilde oturabiliyorlar. Buna göre, grupta bulunan Ahmet, Recep ve Rıfat'ın yan yana geldiği kaç farklı oturma şekli vardır?(36)

  17. 5 çocuklu bir ailede baba daima sağ tarafında eşini ve eşi de daima çocuklarından A ve B yi sağ tarafında bulundurmak şartıyla, kaç farklı şekilde yuvarlak bir masa etrafında oturabilirler?(12)

  18. 3 öğrenci ile 2 öğretmen, üçü önde ikisi arkada ol- mak üzere fotoğraf çektireceklerdir.Öğretmenler birbirinden ayrılmamak şartıyla kaç türlü poz verebilirler?(30)

  19. 5 kız ve 5 erkek yuvarlak bir masa etrafına oturacaktır.Aynı cinsten iki kişi yan yana gelmemek şartıyla bu 10 kişi masanın etrafına kaç değişik biçimde oturabilirler? (4!.5!)

  20. Yukarıdaki şekilde A dan B ye çizgilerin üzerinden ok yönlerinde hareket ederek, kaç değişik biçimde gidilir? (10)
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Murat

  Murat Yönetici

  PDF olarak indirmek daha iyi olacak, şekilli soruları tam olarak görebiliyoruz.
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Evet PDF olarak indirmemiz halinde dosyayi daha rahat göruyoruz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş