1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

1 Nisan 2012 Şakaları

Konu, 'İlginç Sözler' kısmında avrupali tarafından paylaşıldı.

 1. a

  avrupali Yeni Üye

  1 Nisan'da Ne Şakası Yapmalıyım
  1 Nisan Şakaları
  1 Nisan 2012 Şakası  Takvimler 1 Nisan 2012'yi gösterirken, hiç beklemediğiniz bir şakanın kurbanı olabilirsiniz. İlk olarak eski Romalıların Hilarya, Hintlilerin ise Huli Festivali'nde görülen şakaların 1564'te Fransa'da yapılan takvim düzenlemesiyle gelenek haline geldiği sanılıyor.

  1 Nisan'ın ortaya çıkışı konusunda çeşitli varsayımlar mevcut.
  Fransa'da 1564 yılında takvimde yapılan reformla yılbaşı 1 Nisan'dan 1 Ocak'a alındı. 1 Nisan'ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacıyla yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline geldi.

  1 Nisan'ı yılbaşı kabul edenlere ise 'Nisan Balığı' adı verildi. Fransa'dan sonra diğer ülkelere de geçen bu gelenek, 18'inci yüzyılda İngiltere ve İskoçya'ya da yayıldı, oradan da Amerika'ya taşındı. Amerikalılar bu günü 28 Aralık'ta kutluyor.

  Dünya tarihinde şakalananlar

  * Yıl 1957... BBC'nin saygın haber programı ''Panorama'', ılık geçen kış nedeniyle ağaçlarda artık spagetti yetişmeye başladığını duyurdu. Bunun ardından köylülerin artık ağaçlardan spagettinin hasadını yapmaya başladığı açıklandı.

  Bir anda televizyon kanalına telefon yağmaya başladı, tüm izleyiciler kendi spagetti ağaçlarını nasıl yetiştirebileceğini soruyordu. Telefonu açan BBC yetkilileri de 'bir kutu domates soslu spagettiyi ekin ve tutması için dua edin' yanıtını veriyordu. Sonunda bunun bir şaka olduğu anlaşıldı.

  * Sports Illustrated'in 1985 yılı nisan sayısında yaşamı boyunca Mets'de oynamayı hayal eden ''çaylak'' bir beyzbol atıcısının hikayesi konu edildi. Sidd Finch adlı bu kişi beyzbol topunu neredeyse ışık hızıyla metrelerce uzağa atabiliyordu.

  Bununla birlikte aslında söz konusu Finch ömründe hiç beyzbol oynamamış, bir Tibet manastırında beyzbol atışlarının felsefesi üzerine öğrenim görmüştü. Mets taraftarları ülkenin her yerinde bu inanılmaz, adeta tanrının bir lütfu olan oyuncu için kutlamalar yaptı. Sonunda bu oyuncuyu yazarın hayal gücüyle yarattığı ve bunun 1 Nisan şakasından ibaret olduğu anlaşıldı.

  * 1998 yılında Science and Reason adlı derginin nisan sayısında Alabama eyaletinde ''3.14'' olan ''pi'' sayısının değerinin yapılacak oylama ile yuvarlanarak ''3.0'' olacağı duyuruldu. Bunun üzerine yüzlerce telefonla halk bu kararı protesto etti.

  Sonunda ikinci bir sayı yayınlanarak orijinal makaleye yer verildi, bu evrim teorisiyle ilgili Mark Boslough adlı bir fizikçinin yazısıydı.

  * Yine 1998'de Burger King, USA Today'e verdiği bir sayfalık ilanda solaklar için özel olarak hazırlanmış ''whopper'' menüsünü sunacaklarını açıkladı. İlana göre, ülkedeki 32 milyon solak için hazırlanmış bu menüdeki hamburger solakların rahatça yemesi için 180 derece dönüyordu.

  Ertesi günü Burger King, solaklar için hamburgerin şaka olduğunu duyurdu. Ancak günlerce müşteriler gelerek bu menüden istedi, hatta bazıları sağ elliler için olanının üretilmesini talep etti.

  KAÇIN FİLLER GELİYOR

  Tüm dünyanın ''şaka günü'' ilan ettiği 1 Nisan'da Türk şakacılar da hiç boş durmuyor. Samsun'un Havza İlçesi'ndeki radyo istasyonunu canlı yayında arayan ve kendini "Fettullah Doğrusöylemez" olarak tanıtan bir kişi, "Kunduz yaylasından arıyorum. Ormandan ilçe merkezine doğru yüzlerce fil geliyor. Çok iriler ve önüne gelen her şeyi ezip geçiyorlar" diyerek telefonu kapattı.

  DJ Ertaş Çoban olayın "1 Nisan şakası" olduğunu anladı. Ancak, yaklaşık 20 kişi radyoyu telefonla arayarak, "Burada fil mi varmış? Nereden geliyorlar?" gibi sorularla bilgi almaya çalıştı. Kısa süre sonra aynı kişi yeniden radyoyu arayarak, "Size 1 Nisan şakası yaptım" dedi.
  Şakanın dozu kaçınca...

  Şakacılardan biri ise, geçen yıl 1 Nisan şakasının dozunu kaçırınca hapis cezasına çarptırıldı.

  1 Nisan 2006 tarihinde Kadıköy-Beşiktaş seferini yapan vapura binen Murat Alas, ''üzerinde bomba olduğunu'' söyledi. Şakacı, vapur iskeleye yaklaşınca gözaltına alındı ve 2 Nisan'da tutuklandı.

  23 yaşındaki seyyar satıcı ve müzisyen, savunmasında ''Aklıma nereden geldi bilmiyorum. Keşke yapmasaydım. Yolculara 'üzerimde bomba var, pimi çeker patlatırım' dedim. Elimde, bir şey yoktu. Daha sonra da 'Bu da size 1 Nisan şakası olsun' dedim. Gülenler oldu. Sadece bir bayan ağladı'' dedi. Alas'ı önce 2 yıl hapse çarptıran 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi, sanığın suçunu ikrar etmesi nedeniyle cezasını 1 yıl 8 aya indirdiNevruz ile ilgili kısa Şiirler  Nevruz Hakkında Şiir

  Nevruz Bayramı Kutlu Olsun

  Bu gün Nevruz bayramı toprağın uyanışı,
  Her şeyi silip atıp,çiçeklerin açışı.
  Kin,nefreti atarak sevgilerin sunuşu,
  Bu gün nevruz bayramı,baharın hoş gelişi…

  Bulamıyalım kana,böyle güzel bayramı,
  Hepimiz değilmiyiz bu toprağın hayranı.
  Bu kutsal güzel yurdun olmalıyız hayranı,
  Bugün nevruz bayramı,halkın birlik oluşu…

  Seyfet Bozçalı


  Bahar gelsin yurdumuza

  Kuşlar yuvasından uçsun,
  Tumurcuklar çiçek açsın.
  Yaseminler etir saçsın
  Kis omrunu versin yaza,
  Bahar gelsin yurdumuza.

  Düzler yeşile boyansın,
  Nevruz ateşleri yansın.
  Güneş uykudan uyansın
  Kalkıp divan tutsun buza,
  Bahar gelsin yurdumuza.

  Afiq Agdami  Nevruz

  Nevruzla donanmış,
  Halı gibi çayırlar.
  Üstünde ipek tüylü,
  Kuzular oynaşırlar.

  Nevruzla coşar dereler
  Derelerin sesini,
  Dağlar uzaktan dinler.

  Nevruz yine can verir,
  Sulara, topraklara
  Yer, gök sevinç içinde
  Kavuşurlar bahara.

  Esra ÇİMEN


  21-Mart nevruz bugün

  Neşelenip oynayalım
  Bahar geldi bayram bugün
  Derdi kederi atalım
  21-mart nevruz bugün

  Gece gündüze ulaştı
  Tomurcuklar çiçek açtı
  Soğuk sıcak kucaklaştı
  21-mart nevruz bugün

  Çiçeklenir hep ağaçlar
  Yeşillenir dağ yamaçlar
  Dostluk olsun hep amaçlar
  21-mart nevruz bugün

  Haşim Koç
   
 2. M

  Misafir Misafir

  pufffffffffffffffffffffffffffffffffff bune beee benim istedğim ne biliyormusunuz böle hem korkutacak şaşırtıcak utandıracak gülünç duruma düşürecek budur şaka böle olur 10 site dolaştım adam gibi şaka yazmamışsınız yapacaksınız adam gibi şakaları olan bir site yapınnnn !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
  :mad::eek::(:confused:
   
 3. b

  berke Misafir

  sanal laemde bir arkadaşınızla anlaşın onun öldüğü haberini yayınlayın akşama kadar sanal alemde takılmasın tepkilerden sonra akşam 1 Nisan şakası olduğunu söylersiniz. küçükkken okulda yapmıştık öğretmenim fena tokat atmıştı. (yani şaka olduğunu herkes öğrenince agresif arkadaşlarınızdan mümkün olduğunca uzak durun bi müddet)
   
 4. öznurbal

  öznurbal Misafir

  bu ne ya benim istediğm sözle ifade edilecek böyle bişi yokmu?
   
 5. M

  Misafir Misafir

  Çok saçma yaa ne bu böyle :mad::confused:
   
 6. M

  Misafir Misafir

  aynen öyle sana katılıyorum saçmasapan şeyler:mad::(:mad:
   
 7. Murat

  Murat Yönetici

  İnsanlar birbirlerine şaka yapmak için 1 Nisan'ı beklerken, dünya basını da 1 Nisan'ı okurlarını ve izleyicilerini şaşırtmak için kullandı.

  The Museum of Hoax sitesi, dünya basını tarafından yapılan en iyi şakaları derledi. Siteye göre tarihe geçmiş ünlü şakalardan bazıları şöyle:

  "İsviçre'de Spagetti Hasadı - 1957": BBC'nin haber programı Panorama, İsviçre'de çiftçilerin sıcak geçen kış ve spagetti ağaçlarına dadanan buğday bitinin yok edilmesi sayesinde bereketli bir hasat yaptıklarını duyurdu. Habere, ağaçlardan sarkan spagettileri toplayan çiftçilerin görüntüsü eşlik ediyordu. Çok sayıda izleyici, BBC'yi arayarak spagetti ağacını nereden alabileceklerini sordu. Şakayı devam ettiren BBC, izleyicilerine bir kavanoz salçanın içinde bir tane spagetti koyup büyümesini beklemelerini söyledi.

  "San Serriffe adında bir ülke - 1977": İngiliz Guardian gazetesi, Hint Okyanusu'nda yer alan noktalı virgül şeklinde adalardan oluşan San Serriffe adlı "uydurma" bir ülkeyi tanıtmak için yedi sayfalık bir ek yayımladı. Başkenti Bodoni olan adalar ülkesini General Pica yönetiyordu. Ekin yayınlandığı gün The Guardian'ın telefonları kilitlendi. Okurlar, cennete benzeyen adalarda tatil yapabilmek için daha fazla bilgi istiyordu. Sadece birkaç okuyucu, adayla ilgili her şeyin imla terminolojisinden geldiğini fark etti.

  "Nixon, yeniden aday oluyor - 1992": National Public Radio, Richard Nixon'un yeniden başkanlığı aday olacağını duyurdu. Nixon'ın kampanya sloganı "yanlış bir şey yapmadım, bir daha da yapmam" olacaktı. Haberde Nixon'ın adaylık konuşmasıyla ilgili ses kayıtları yer alıyordu. Şok geçiren izleyiciler, National Public Radio'nun telefonlarını kilitledi. Sunucu John Hockenberry, bunun Nisan 1 şakası olduğunu ve komedyen Rich Little'in Nixon'ı taklit ettiğini açıkladı.

  "Alabama, Pi sayısını 3 olarak yuvarladı - 1998": New Mexicans for Science and Reason dergisi, Alabama Eyalet Meclisi'nin Pi sayısının 3.14159 olan değerini yuvarlayıp 3.0 olarak değiştirmeyi kabul ettiğini yazdı. Haber, kısa sürede internette yayıldı. Bunun bir şaka olduğu, Alabama Eyalet Meclisi'nin protesto dolu mektuplar alması üzerine ortaya çıktı.

  "Solaklar için hamburger - 1998": Burger King, USA Today gazetesine verdiği tam sayfalık ilanda ABD'deki 32 milyon solak için hamburger yaptıklarını duyurdu. İlana göre hamburger, normal Whopper ile aynı malzemelerden yapılıyordu. Ancak tüm malzemeler, solak müşteriler için 180 derece sola çevrilmişti. İlanı gören binlerce solak Amerikalı, kendileri için üretilen hamburgeri yemek amacıyla Burger King restoranlarına koştu. Sağ elini kullananlar ise, kendileri için de özel bir hamburger yapılmasını istedi.

  "Kızgın kafalı, çıplak, buz kurdu - 1995": Discover Magazine, "saygıdeğer" bilim adamı Aprile Pazzo'nun Antarktika'da yeni bir tür keşfettiğini yazdı. Dergiye göre bu büyüleyici yaratıkların kafalarının üzerinde sayısız damarın beslediği tabağa benzer bir kemik vardı. Aşırı derecede ısınıp kor haline gelen kemik, hayvanların Antarktika soğuğuna dayanmalarını sağlıyordu. Pazzo, kaşif Philihhe Poisson'un 1837'de Antarktika'da araştırma yaparken kaybolmasından da kızgın kafalı kurtların sorumlu olduğunu iddia ediyordu. Dergiye, yaratıkla ilgili binlerce elektronik posta geldi.

  "Yerçekimi azalıyor - 1976": İngiliz astronom Patrick Moore, BBC'ye yaptığı açıklamada 1 Nisan'da sabah saat 9.47'de Plüton gezegeninin Jüpiter'in arkasına geçeceğini, bunun da Dünya'daki yerçekimini geçici olarak azaltacağını açıkladı. Moore, tam gezegen hizalanmasının olduğu anda havaya zıplayanların kendilerini havada yüzüyormuş gibi hissedeceğini söyledi. Saat 9.47'den sonra BBC'yi arayan yüzlerce kişi, havaya zıpladıklarını ve kendilerini havada yüzüyormuş gibi hissettiklerini söyledi. Hatta bir kadın, kendisiyle birlikte 11 arkadaşının koltuklarından havalanarak oda çevresinde uçtuklarını iddia etti.

  "UFO, Londra'ya indi - 1989": Londra'nın hemen dışındaki bir otoyolda binlerce kişi, parlak uçan bir cismin kente indiğini gördü. UFO, bir tarlaya inince uzaylıların başkenti istila etmesinden korkan İngilizler, polisi aradı. Olay yerine koşan polislerden biri, UFO'ya yaklaşma cesareti gösterdi. Uzay aracının kapısı açılıp içinden gümüş renkli kıyafetiyle biri çıkınca herkes koşarak uzaklaştı. Uzaylının Virgin Records'un başkanı 36 yaşındaki Richard Branson olduğu, UFO'nun ise özel olarak yapılmış bir sıcak hava balonu olduğu ortaya çıktı. Branson, balonu Hyde Park'a indirmek istediğini, ancak rüzgarın sürüklemesi sonucu tarlaya inmek zorunda kaldığını açıkladı.

  "Uçan Penguenler - 2008": BBC, Antarktika'da uçan Adélie penguenlerinin keşfedildiğini duyurdu. Penguenler, dondurucu Antarktika kışından kaçmak için uçarak Güney Amerika'ya göç ediyordu. BBC, daha da ileri giderek penguenlerin videosunu yayınladı.

  "Loch Ness Canavarı, ölü bulundu - 1972": Tüm dünyada gazeteler, İskoçya'nın ünlü Loch Ness Canavarı'nın cesedinin bulunduğunu yazdı. Yorkshire'daki Flamingo Hayvanat Bahçesi yetkilileri, Nessie adı verilen canavarın cesedinin suda yüzerken bulunduğunu açıklamıştı. Bir ton ağırlığındaki canavar, yaklaşık 5 metre uzunluğundaydı. Yetkililer, cesedi araçlarına yükleyip hayvanat bahçesine getirmeye çalıştıklarını ancak polisin Loch Ness'ten tanımlanamayan yaratıkların alınmasını yasaklayan yasa uyarınca kendilerini durdurduğunu açıkladı. Polis tarafından adli tıbba ***ürülen cesedin devasa bir deniz filine ait olduğu ortaya çıktı. Ertesi gün Flamingo Park'ın sorumlularından John Shields, 1 Nisan şakası olarak cesedi göle kendisinin bıraktığını itiraf etti.

  "Edgecumbe Yanardağı, patladı - 1974": Alaska'nın Sitka bölgesinde yaşayanlar, 1 Nisan sabahı uyandıklarında Edgecumbe Yanardağı'ndan kapkara dumanlar çıktığını gördüler. Panik içinde evlerinden fırlayıp kaçışmaya başlayan halk, bir süre sonra bunun 1 Nisan şakası olduğunu anladı. Porky Bickar adında bir kişi, yanardağın kraterine yüzlerce araba lastiği yığıp ateşe vermişti.

  "Dikkat bomba - 1915": I. Dünya Savaşı'nın ortalarında 1 Nisan 1915 sabahı bir Fransız havacı, Alman kampının üzerinde uçup, bombaya benzeyen bir şey bıraktı. Alman askerler, panik içinde kaçışmaya başladı. Patlama sesinin gelmemesi üzerine askerler, bombanın düştüğü yeri araştırdı ve üzerinde "1 Nisan" yazan bir futbol topu buldu.

  "Fısıldayan havuçlar - 2002". İngiliz süpermarketler zinciri Tesco, The Sun gazetesinde bir reklam yayımlayarak, genetik değişime uğratılmış fısıldayan havuçları tanıttı. Havuçların bir tarafında hava delikleri vardı. Havuçlar, hava deliklerinden fısıltıya benzer bir ses çıkararak piştiklerini haber veriyordu.

  "Amerikan Kongre Binası çöktü - 1933": The Madison Capital-Times gazetesi, bir dizi gizemli patlama sonucu Kongre Binası'nın çöktüğünü yazdı. Patlamalara Senato'da haftalar süren gereksiz tartışmaların yarattığı büyük miktarda gaz yol açmıştı. Haberde Kongre Binası'nın yıkılırken gösteren bir de fotoğraf vardı. Gazeteye okurlardan binlerce mektup yağdı.

  "Londra Saat Kulesi, dijital olacak - 2007": BBC, teknolojideki ilerlemelere bağlı olarak Londra Saat Kulesi'ne dijital gösterge takılacağını duyurdu. Dijital göstergeye karşı çıkan binlerce kişi, BBC'nin telefonlarını kilitledi. BBC'nin Japonca servisi ise, saat kulesindeki akreple yelkovanın ilk arayan 4 kişiye armağan edileceğini duyurdu. Atlas Okyanusu'nun ortasında bulunan bin Japon balıkçı, akreple yelkovan için arayanlar yüzlerce kişiden ilki oldu.

  "İnternette bahar temizliği - 1997": Tüm dünyada yüz binlerce kişinin elektronik postasına internetin 24 saat sürecek bahar temizliği için 31 Mart'tan 2 Nisan'a kadar kapatılacağına dair mesajlar düştü. İnternet, 5 adet son derece güçlü Japon yapımı emekleyen robot (Toshiba ML-2274)tarafından temizlenecekti. Bu şaka daha önce de telefon sistemi için yapılmıştı.

  "Maradona, Sovyet Futbol Takımı'na katılıyor - 1988": Sovyetler Birliği'nin Izvestia gazetesi, dünyaca ünlü futbol yıldızı Diego Maradona'nın Spartak Moskova'ya katılmak için yöneticilerle görüştüğünü yazdı. Spartak Moskova, Maradona'ya 6 milyon dolar ödeyecekti. Izvestia'nın şakasını yutan Associated Press (AP) oldu. Asılsız haberi tüm dünyaya yayan AP, bir süre sonra haberi geri çekmek zorunda kaldı. AP, Sovyet gazetelerinin "1 Nisan şakası yapacağı düşünülmediği" için habere inandığını açıkladı.

  "Eyfel Kulesi taşınıyor - 1986": The Parisien gazetesi, Eyfel Kulesi'nin sökülüp taşınması için anlaşmaya varıldığını yazarak, Parislilerin aklını başından aldı. Habere göre Fransız kültürünün simgesi kabul edilen Eyfel, Paris'in doğusunda açılacak yeni Euro Disney parkında tekrar monte edilecekti. Eyfel'in yerine ise 1992 Olimpiyat Oyunları için 35 bin koltuk kapasiteli bir stadyum inşa edilecekti.

  "Sokrates'in mezarı bulundu - 1995": Yunan Kültür Bakanlığı, Atina metro sistemi kazıları sırasında Sokrates'in mezarının bulunduğunu açıkladı. Mezarda Sokrates'in içtiği baldıranotunun kalıntılarını taşıyan bir vazo ve M.Ö. 400 ila 390'a ait bir deri parçası vardı. Fransız haber ajansı AFP, haberi tüm abonelerine geçti. Birkaç saat sonra şakanın ortaya çıkması üzerine üzerine AFP, haberi geri çekti.

  AA
   
 8. M

  Misafir Misafir

  şöyle güzel bir şaka yapalım dedik siteleri gezdik şöyle herkezin inanacağı süpppppper ötesi bir tane bile şaka yok bu site nasıl bir site kimseye tavsiye etmem:(:(:cool::eek:.:eek::p;):D:(:(:(:mad::mad::mad::mad:
   
 9. M

  Misafir Misafir

  bende sana katılıyorum gerçekten çokkkkkk saçma adam akıllı şeyle ekleyelim :mad:
   
 10. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  1 Nisan geldiginde tekrar buraya bakicam :) 1 Nisan sakalari ile pek ilgilenmiyorum ama aklimin bi kösesinde bulunsun.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş