1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

1.Dünya Savaşından Önce Avrupanın Siyasi Durumuna bakışı

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında xamid tarafından paylaşıldı.

 1. x

  xamid Yeni Üye

  1.Dünya Savaşında Almanyanın Osmanlıyı yanında istemesinin sebepleri
  1.Dünya Savaşın'nın Sebebleri Nelerdir?
  1.Dünya Savaşından Önce Avrupanın Siyasi Durumuna bakışı

  1.Dünya Savaşında Almanyanın Durumu

  1. DÜNYA SAVAŞ
  1.Dünya Savaşı nın Sebepleri:

  1 Ağustos 1914 te başlayıp 11 Kasım 1918 de sona eren 26 devletin katıldığı 4 yıl 3 ay 10 gün devam eden Birinci Dünya Savaşı 5 kıtada etkisini göstermişti.
  Almanya nın sömürgelerni elde etmek için Asya ve Afrika da sınırlı ölçüde yapılmış ve bu yüzden Dünya Savaşı adını almıştı.

  Savaştan Önce Avrupa nın Siyasi durumuna bakış:

  Savaş öncesi yıllarında Avrupa da ırk, millet, din ayrılıklarına rağmen uluslar arasında fikir alanında genel bir anlaşma isteği sezilmekle beraber ulusal çıkarlarını sağlamak amacıyla Avrupa iki büyük gruba ayrılmak amacındayıdı.
  Bunlardan birinci gruba, Almanya, Avusturya ve Macaristan İmaratorluukları, diğer tarafra ise İngiltere, Fransa Rusya bulunuyordu. Bu her iki gruptan birisinde bağlılık yapacak durumda bulunan küçük devletler varlıklarını koruyabilmek için siyasi olaylari endişeyle takip ediyor, koruycuları olabilecek büyük devletler etrafında toplanmayı düşünüyorlardı.

  ALMANYA:
  1866 da Avusturya, 1870-1871 Fransa ile yapılan savaşlar sonunda Alman birliği sağlandıktan sonra imparatorluk kurulmuş ve Franfort Anlaşması ile Alsas ve Loren Almanya ya bağlanmıştı. Bu birleşmeden sonra Almanya endüstri ve ekonomi alanlarında gösterdiği başarılar sayesinde,gerek kalite ve gerekse çokluk ve uczluk bakımından dünya piyasalarına sürdüğü mallarla üstünlük sağlamaya başlamıştı bu üstünlüğü devam ettirmek yolundaki çalışmaları Hindistan a giden karayolunu emniyette tutmak isteyen ve kendi ekonuomik üstünlüğüne hasım olmak durumunda Almanya yı gören İngiltere yi endişe içinde idi. Sömürgeler İngiltere İmparatorluğu nun hayat damarları durumunda idi.
  Kezâ Rusya da Pansilevizm perdesi altında kendisini Balkanlar ın koruyucusu saydığıjndan Almanya non Orta Şark a ve Güney Avrupa ya bu ekonomik yayılmasını hoş karşılamıyordu.
  Bu görüşlere rağmen,Almanya nın dünya üstünlüğü yolunda moral,teknik,siyasi ve askeri alanlarında büyük başarılar sağlamaya yön tuttuğu da bir gerçektir.Alman milleti, milli marşlarında da aynı ana fikrin etkisi görülüyordu.

  Almanya nın siyasi alanlardaki çalışmaları, şöyle özetlenebilir:

  1- Muhtemel bir savaşta Alman ordularının Belçika üzerinden geçerek, Fransa ya tarruz edebileceğinden bahsedildiği zaman Belçika Kralı birçok müsbet vaatlere rağmen hükümranlık vsıflaı ile bağdaşmayacak bu konuyı derhal reddetmişti.
  2- Romanya Kralı 1914 yılında Rus Çarı ile yaptığı görüşmelerde, Avusturya ve Macaristan İmparatorluğu şayet Sırbistan a tarruz ederse Çar ın Sırbistan a yardım edeceği vaadinde bulunmuştu.
  3- Rusya ya karşı Avusturya yı korurken 1905 Rus Japon hartbinden mağlup çıkan Rusya nın Fransa ile işbirliği yapabileceğini hesaba katıyor, Rusların Balkanlar üzerindeki hakimiyetini kuvvetlendirerel İstanbul ve Ortadoğu emellerinin tekrarlanması isteğine set çekmeyi düşünüyordu. Buna rağmen 1914 te Rus Çarına gönderdiği özel bir memurla İngiltere ye karşı ittifak teklifinde bulunmuş, fakat Çar tarafından reddetilmişti.

  Avusturya ve Macaristan İmparatorluğu:
  Bu devlet, milletler devleti halinde, yabancı bir egemenlik yöetiminde azınlıklar nüfusunun büyük bir kısmını teşkil ediyordu. Millî birlik yoktu. Her biri ayrı ayrı bir varlık güdüyordu. Yalnız ordu, donanma, dış politika alanlarında ortaklaşa bit yönetim vardı. Parlamentoda usul ve sosyal konularda gruplar teşekkül ediyor, şiddetli çalışmalar ve tartışmalar oluyordu. Bu yüzden de istikrarlı bir çoğunluk sağlanamıyordu. Bütçe çalışmalaı, yasama işleri muhalefet partiler tarafından köstekleniyordu:

  Avusturya Nüfusu: Macalar:
  10 Milyon Alman 10 Milyon Macar
  4,9 Milyon Polonyalı 3 Milyon Sılovak
  3,2 Milyon Rotenyalı 3 Milyon Rumen
  3 Milyon Çek 1 Milyon Sırp
  1,2 Milyon Sılöven 2 Milyon Hırvat
  0,7 Milyon Hırvat
  Özel olarak 8 millet, 17 memleket, 20 parlamento, 7 parti vardı.
  Valkan Harbinde Osmanlı İmparatorluğu nun arazisi, Balkan üzerindeki etkileri tarafından paylaşıldıktan sonra, Rusların Sırbistan İmparatorluğu nun büyümsei daha ziyade artmıştı. Daha çok Küçük Sırbistan İmparatorluğu nun büyümesi bir anlaşmazlık konusu olarak ortaya çıkmışi Balkanlarda Panislavizmin yayılması Avusturta ve Macaristan için tehlike olarak değerlendiriyordu.
  Bu bakımdan ilk fırsatta Sırbistan Krallığının ya büsbütün ortadan kaldırılması, ya da Avusturta ya bağlanması azu ediliyordu. Selanik e indirilerekAkdeniz e Avusturya için bir çıkış yeri sağlanması da amaç halinde idi.
  İtalyanların Tirollar konusunda istekleri de Avusturya yı endişelendiren nedenlerden birisi idi.
  Bu isteklerin sağlanması ancak kuvvetli bir Alman İmparatorluğu nun yardımına bağlı olduğundan Alman İmparatorluğu nun kader bağlılığı, Avusturya ve Macar İmparatorluğu nun sisyasetinde ana fikir oluyordu.
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  1. Dünya Savasından önce Avrupanın siyasi durumunu tarih dersinde işlemiştik
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş