1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

1.Dünya Savaşında Osmanlının Savaşa Girmesi ve Sonuçları

Konu, 'Liseler ve İlköğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  1.Dünya Savaşında Osmanlının Savaşa Girmesinin Nedenleri Nelerdir
  1.Dünya Savaşında Osmanlının Savaşa Girmesi ve Sonuçları
  1.Dünya Savaşına Osmanlı neden katıldı

  1. Dünya Savaşı ve Osmanlı
  19.yüzyılın sonlarından itibaren,Osmanlı Devleti çöküş dönemine girmişti.1878den sonra İngiltere Osmanlı Devletinden desteğini çekmiş,Osmanlı toprak bütünlüğünü savunmaktan vazgeçmişti.

  Bu tarihten sonra Almanya ise ham madde kaynağı ve Pazar olarak ittifak isteğini,İngiltere ve Fransaya bildirdi. Ancak bu çabaları bir sonuç vermedi.
  Çünkü Rusyanın boğazlar ile Doğu Anadolu üzerindeki Emelleri ve İngilterenin Almanya-Osmanlı ilişkilerinin kesilmesini istemesi nedeniyle sonuca varılamadı.
  Bu durum Osmanlı Devletini ister istemez Almanya ile anlaşmaya yönetildi.Osmanlı yönetimindeki etkin olan İttifak ve Terakki Partisinin liderleri,Almanyanın Avrupada oluşturulduğu güce dayanarak onunla birlikte yeniden güçleneceklerini ve yakın dönemde kaybedilen yerleri geri alabileceklerini düşünüyorlardı. Ayrıca Osmanlı Devleti yüzyıllardır.
  İngiltere ve Fransaya tanınan kapitülasyonlar ve Düyun-ı Umumiye İdaresi yüzünden ekonomik baskı altındaydı.

  Almanyanın yanında savaşa katılır ve savaş kazanılırsa bu ekonomik baskının biteceği düşüncesini taşıyorlardı.Almanyanın savaşı kazanacağına o kadar inanılmıştı ki Rus,İngiliz,Fransız sömürgelerindeki

  Türk ve Müslümanların özgürlüğe kavuşturulacağı bile düşünülüyordu.
  İtilaf Devletleri,bu savaşta Osmanlı
  Devletinin tarafsız kalmasını istiyorlardı.Almanya ise Osmanlı Devletinin savaşa girmesi taraftarıydı.Çünkü Osmanlı Devleti,Kafkasyada Rusya ile Süveyş Kanalında İngilizlerle savaşırsa Almanyanın yükü hafifleyecekti.Yine Almanya

  Osmanlı Devletinin asker gücü ve ham madde kaynaklarından yararlanabilecek,Süveyş Kanalı ve boğazlardan serbestçe geçebilecek ve Osmanlı Devletinin katkılarıyla Orta Doğu petrollerine sahip olabilecekti.Bu düşüncelerle hareket eden Almanya,Osmanlı Devleti ile gizli bir ittifak yaptı.
  İtalyayı yanına çekmek için Akdenizde seyreden Almanlara ait Goben ve Breslav zırhlıları,İngiliz ve Fransız savaş gemileri tarafından sıkıştırılınca,Osmanlı Devletinden sığınma hakkı istediler.Osmanlı Devleti de Marmara Denizine girmelerine izin verdi.Oysa tarafsız kaldığında açıklayan Osmanlı Devletinin savaş gemilerini boğazlardan geçirmemesi gerekiyordu.

  İtilaf Devletlerinin durumu protesto etmesi üzerine bu savaş gemilerinin Osmanlı Devletince satın alındığı açıklandı.Adları da Yavuz ve Midilli olarak değiştirildi.Bu gemiler daha sonra Alman komutan emrinde Karadenize açılıp,Rusyanın limanlarını ve gemilerini bombaladı.Bu olay üzerine Rusya 1 Kasım 1914te Osmanlı Devletine savaş açtı. Böylece Osmanlı Devleti Birinci

  Dünya Savaşına fiilen katılmış oldu.Osmanlı Devletinin savaşa katılımı ile cephelerin sayısını arttı ve savaş alanı daha da genişledi.
  [​IMG]
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Osmanlı devleti 1. dünya savasına mecburen girmiştir tüm devletler gözünü dikmiş bir parça pay alabilmek adına saldıracak yer arıyorlardı
   
 3. N

  Nida Yeni Üye

  Osmanlı Devletinin savaşa girmesiyle savaş alanı dahada bir genişledi
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş